Naga Markets

Wig20 zyskał w całym 2021 roku ponad 12%. mWig40 blisko 40% nad kreską!Ostatnich 12 miesięcy przebiegało na światowych rynkach pod znakiem byków. Obserwowaliśmy systematyczne umacnianie się indeksów, które nic nie robiły sobie z kolejnych fal zachorowań na koronawirusa czy innych potencjalnych zagrożeń. Polska giełda zachowywała się nieco słabiej od największych giełd na świecie, jednak w ogólnym rozrachunku mimo wszystko obserwowaliśmy dwucyfrowe wzrosty w ujęciu procentowym.

  • Świetny rok dla spółek z parkietu głównego GPW.
  • Wig20 zyskał w ciągu 12 miesięcy ponad 12%. Blisko 20-procentowe umocnienie Wigu.
  • To jednak ciągle nieco słabsza postawa od indeksów zagranicznych, które w kończącym się roku wielokrotnie poprawiały historyczny szczyt notowań.Invista liderem wzrostów w 2021 roku! Walory spółki podrożały o ponad 2000%!

Inwestorzy decydujący się na zakup akcji na dłuższy termin, nie mogli w tym roku narzekać. Niektóre ze spółek, z parkietu głównego GPW wygenerowały naprawdę imponujące stopy wzrostu. Niekwestionowanym liderem została spółka Invista, której giełdowe walory zyskały ponad 2029%! Dobrze poradziły sobie także walory Bumechu, które zyskały ponad 534%, ale stopa wzrostu jeszcze kilka tygodni temu była zdecydowanie wyższa.

Słabiej poradziły sobie akcje ASMGroup, które straciły ponad 81% oraz Nexity (-87%) – najwyższy spadek na całym głównym parkiecie GPW w 2021 roku.

Poniższe zestawienie zawiera spółki, które w poszczególnych indeksach notowały najwyższe wzrosty a także najmocniejsze spadki.

Spółki z największą zmiennością w poszczególnych indeksach
Spółki z największą zmiennością w poszczególnych indeksach. Źródło: opracowanie własne

Zobacz również: Zdecydowany wzrost zainteresowania graczy tytułem Succubus od giełdowej spółki Madmind Studio [MMS]!

sWig80 najmocniejszym polskim indeksem. Wig20 na szarym końcu!

Poniższy wykres ilustruje zmiany kursowe głównych polskich indeksów z ostatnich 12 miesięcy. Generalnie trend wzrostowy był obecny na każdym z nich, jednak skala wzrostów różniła się od siebie. Na początku listopada, kiedy obserwowaliśmy najwyższe poziomy w roku na indeksach, sWig80 zyskiwał blisko 45% i deklasował pozostałe.

Notowania głównych polskich indeksów z ostatnich 12 miesięcy
Notowania głównych polskich indeksów z ostatnich 12 miesięcy. Źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here