Naga MarketsWIG20 zyskał w 2. kwartale blisko 20%! Tauron liderem wzrostów30 czerwca odbyłą się ostatnia sesja giełdowa w miesiącu, która tym samym zamyka 2. kwartał notowań w 2020 roku. W ciągu ostatnich 3 miesięcy, na Świecie i w Polsce sporo się działo, a z ust inwestorów, analityków i innych osób związanych bezpośrednio ze światem finansów nie schodził temat pandemii COVID-19. 2. kwartał to czas, kiedy rynki odrabiały straty po olbrzymich spadkach, które miały miejsce w marcu bieżącego roku. Wig20 zyskał w tym czasie blisko 20%.

  • Wig20 zyskał w drugim kwartale 2020 roku blisko 20%.
  • Z grona komponentów, najlepiej spisały się walory Tauronu, które zyskały aż 120%!
  • Najsłabiej radziły sobie akcje PZU, tracąc w ciągu ostatnich 3 miesięcy 4,6%.

Zobacz również: Akcje Medcamp powyżej 4 zł. Spółka zależna GenXone testuje na obecność COVID-19

Słabsza końcówka drugiego kwartału na indeksie WIG20

Za nami jeden z najciekawszych kwartałów w historii funkcjonowania warszawskiej giełdy papierów wartościowych oraz wszystkich globalnych rynków. Mieliśmy w nim do czynienia z odreagowaniem po załamaniu, związanym z wybuchem pandemii COVID-19, główny indeks GPW zaliczył najlepszy 3-miesięczny wzrost od połowy 2009 r.

Na początku kwietnia, kurs indeksu oscylował w okolicach 1480 punktów, a na końcu czerwca było to poziom 1750 punktów. W międzyczasie, na początku, oraz na chwilę w 2 połowie czerwca, notowania głównego indeksu na GPW podchodziły do poziomu 1850 punktów.

Notowania Wig20 z ostatnich 3 miesięcy. Źródło: stooq.pl

Zobacz również: Analizy NewConnectPolman z nowym kontraktem, Investeko z impulsem wzrostowym 

Tauron i CCC zyskiwały najwięcej

Z grona 20 spółek wchodzących w skład indeksu, aż 17 odnotowało zysk w drugim kwartale, notowania jednej nie zmieniły się, a dwóch minimalnie straciły.

Najwięcej zyskały walory Taurona, które na przestrzeni 3 miesięcy pozwoliły zarobić inwestorom aż 120%. Świetnie radziły sobie również walory odzieżowego giganta, CCC zyskało nieco ponad 100%. Należy wyróżnić również akcje PGE, które od początku kwietnia do końca czerwca zyskały prawie 97%.

Słabiej radziły sobie akcje PZU, które straciły w drugim kwartale 4,6%, oraz Pekao, tutaj strata wyniosła 4,4%. Walory PKOBP pozostały na niezmienionym poziomie w porównaniu z początkiem kwartału.

Zestawienie komponentów Wig20 na koniec 2. kwartału. Źródło: opracowanie własne

W ujęciu rocznym, w porównaniu z notowaniami spółek z końca czerwca 2019 r. dominuje jednak kolor czerwony. Taki stan rzeczy pokazuje, jak duża była skala spadków z pierwszego kwartału 2020 r., związana z pandemią koronawirusa. Co ciekawe, walory CCC mimo zysku przekraczającego 100% w drugim kwartale, w porównaniu z kursem sprzed roku, ciągle pozostają blisko 65% pod kreską.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here