Naga MarketsKrajowe indeksy akcji zanotowały bardzo silny początek tygodnia, kontynuując zwyżkę z piątku i pokaz relatywnej siły względem rynków bazowych. WIG20 zyskał ponad 3,70%, co było najlepszym wynikiem sesji od końca maja br. Ponownie wyróżniał się sektor energetyczno-paliwowy ze wsparciem JSW. Wzrosty wymienionych spółek wynikały przede wszystkim z podpisania porozumienia w kwestii zasad i tempa transformacji górnictwa o którym rząd i związki zawodowe poinformowały w piątek.

mWIG40 i sWIG80 również mocno zyskiwały

Na drugim biegunie były spółki telekomunikacyjne, jednak wszystkie komponenty WIG20 zakończyły dzień ponad kreską. Powrót wzrostów na krajowym parkiecie można upatrywać w kończącej się ofercie publicznej Allegro, która mogła się wcześniej wiązać ze sprzedażą akcji z WIG20 w celu zebrania środków na zakup akcji Allegro. Scenariusz ten może potwierdzać relatywna słabość blue chipów w poprzednich tygodniach, przy równoczesnym mocniejszym odbiciu w trakcie wczorajszej sesji.

Chociaż mWIG40 i sWIG80 również mocno zyskiwały, to jednak wyraźnie odstawały względem największych spółek. Wśród średnich podmiotów negatywnie wyróżniły się notowania Data Walk – niedawny debiutant w mWIG40 poinformował wczoraj pod koniec sesji o emisji do 421 tys. nowych akcji po cenie 154,8 zł, czyli 22,6% poniżej poniedziałkowego otwarcia notowań tej spółki. GPW korzystało również z powrotu apetytu na ryzyko na globalnych rynkach akcji.

Zdecydowana większość indeksów na świecie odnotowało w poniedziałek solidne wzrosty, przy czym parkiety europejskie były silniejsze (zwyżka o 2-3%) względem amerykańskich (wzrosty rzędu 1,5%-2,0%). Sprzyjać mogło mocne odbicie sektora bankowego (+5,3% Stoxx Banks) po ostatnich spadkach, a branża ta ma większy udział w indeksach europejskich, niż amerykańskich. Pozytywną dla inwestorów informacją jest też zwiększona szansa powrotu do negocjacji w sprawie nowego pakietu fiskalnego dla amerykańskiej gospodarki sygnalizowana w wypowiedziach polityków

Oczekiwania co do dzisiejsdzej sesji

W trakcie porannej sesji w Azji obserwujemy kontynuację wzrostów, co może oznaczać dalsze odbicie światowych indeksów akcji w bieżącym tygodniu, po wrześniowej przecenie. Najważniejsze wydarzenia dnia będą miały miejsce jednak w trakcie sesji amerykańskiej.

Poza publikacją indeksu zaufania konsumentów Conference Board oraz licznymi wystąpieniami lokalnych szefów Fed, w nocy z wtorku na środę odbędzie się pierwsza debata prezydencka pomiędzy głównymi kandydatami, czyli Donaldem Trumpem oraz Jeo Bidenem.

Notowania indeksów (ostatnie 12-mcy)

Warto przeczytać również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here