Naga MarketsPrzemysław Barankiewicz, zByka.pl

Rozpędzająca się dynamika wzrostu cen może paradoksalnie przynieść ze sobą pozytywne implikacje, między innymi dla polskiego rynku kapitałowego, GPW oraz indeksu WIG20, twierdzi Przemysław Barankiewicz, były redaktor naczelny portalu Money.pl oraz autor platformy zByka.pl. W rozmowie z Krzysztofem Kamińskim poruszał temat obecnej kondycji polskiego rynku, wiedzy Polaków w zakresie inwestycji oraz zmian świadomości ekonomicznej, które nastąpiły w ostatnich latach.


WIG20 w ogonie Europy, czy wysoka inflacja wpłynie korzystnie na kondycję GPW?

Inflacja dla polskiego rynku kapitałowego może stać się czymś ożywczym. Ludzie zaczną szukać miejsc i produktów gdzie mogą lokować pieniądze chroniąc je przed inflacją, co z resztą widać już doskonale na obligacjach skarbowych. Papiery dłużne w styczniu cieszyły się rekordowo wysokim popytem, pieniądze płyną więc na rynek kapitałowy i fajnie, że ludzie zaczęli szukać alternatyw dla lokat w bankach, na których kilkaset miliardów leży odłogiem. Stopniowo pieniądze z obligacji powinny przyjść również na giełdę stając się miejscem, o którym Polacy myślą podczas podejmowania decyzji oszczędnościowych – mówił Przemysław Barankiewicz na antenie Comparic24.tv.

Jak wynika z najnowszych danych GUS-u, styczniowa wartość inflacji wyniosła 4,4% w skali rok do roku, co było najwyższym poziomem dynamiki wskaźnika od 2011 roku. W chwili gdy inflacja wyraźnie przekracza docelowe poziomy zakładane przez NBP, a stopy procentowe znajdują się na historycznie niskich poziomach, zyski z lokat bankowych są zjadane przez spadającą wartość pieniądza i rosnące ceny, a Polacy zaczynają szukać alternatyw.

Polska giełda cały czas wydaje się być jednak najmniej atrakcyjną alternatywą, co zdaniem Barankiewicza wynika z braku zaufania Polaków do rynku kapitałowego, niskiej świadomości ekonomicznej i krótkiego okresu budowania gospodarki wolnorynkowej w Polsce. Kapitalizm w USA istnieje od 200 lat, w kraju nad Wisłą zaledwie od 30.

Na początku ostatniego tygodnia miesiąca indeks WIG20 traci niemal 3,5% i testuje okrągły poziom 2 tysięcy punktów. Ostatni raz benchmark polskich spółek znajdował się tak nisko na początku 2017 roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here