Naga MarketsCzwartkowy handel na krajowym rynku akcji rozpoczął się w minorowych nastrojach – wszystkie główne indeksy od godziny 9:00 znajdowały się poniżej środowego zamknięcia. W dalszej części dnia strona popytowa przejęła jednak kontrolę nad zachowaniem rynku, a prym w odbiciu wiodły największe spółki skupione w ramach indeksu WIG20, który zakończył handel z prawie 0,5% wzrostem. Największą, dodatnią kontrybucję do wyniku indeksów krajowych blue-chipów wniosły min. spółki paliwowe, tj. PKN Orlen (+4%) i Lotos (+7%).

WIG20 zakończył handel z prawie 0,5% wzrostem

Wydaje się, że zachowanie ww. spółek wynikało przede wszystkim z następujących czynników: 1) mocne wzrosty kwotowań ropy naftowej w środę i czwartek, 2) lepsze od oczekiwań, tygodniowe odczyty stanu zapasów ropy naftowej w USA wskazujące na ich spadek 3) doniesienia odnośnie możliwych likwidacji rafinerii w Azji, co może ograniczać dostępność produktów ropopochodnych.

Już podczas środowej sesji amerykańskie spółki oil-majors notowały mocne wzrosty, np. Exxon Mobil (+4,25%). Wydaje się jednak, że w krótkim terminie kluczowa będzie jednak kwestia odbudowy strony popytowej rynku surowca oraz produktów ropopochodnych, w szczególności paliwa lotniczego. Na powyższą kwestię zwrócili uwagę min. przedstawiciele państw OPEC+, którzy odbyli w dniu wczorajszym spotkanie online poświęcone temu zagadnienieniu.

Czwartkowa sesja na amerykańskich rynkach akcji przyniosła spadki, a liderami zniżek
spośród największych podmiotów były po raz kolejny spółki technologiczne, których
notowania znajdują się od pewnego czasu w fazie korekty. Facebook spadł w czwartek o ponad 3%, Amazon 2%, a Netflix zanotował blisko 3% dziennej straty. W dniu wczorajszym poznaliśmy również dane odnośnie sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 860 tys., przy oczekiwaniach na poziomie 850 tys. (893 tys. osób poprzednio).

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Neutralne zachowanie rynku Japońskiego i kontraktów terminowych na DAX30 oraz S&P500 implikuje wg nas również podobne otwarcie handlu na krajowym, szerokim rynku. Trzeba jednak pamiętać, że w dniu wczorajszym WIG20 (w końcowej fazie handlu) pokazał relatywną siłę względem rynków bazowych, co może wpływać również na nastroje wśród inwestorów podczas piątkowego obrotu. Dla samego indeksu krajowych blue-chipów kluczowa będzie po raz kolejny obrona poziomu 1740 punktów.

Notowania indeksów (ostatnie 12-mcy)

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here