Naga MarketsPalec na wykresiePo bardzo silnym początku tygodnia, wtorek przyniósł realizację zysków przez krajowych inwestorów. Szeroki rynek zanotował ponad 0,5%, a motorem napędowym spadków były krajowe blue-chipy, których indeks (WIG20) zakończył handel z ponad 1% stratą na poziomie 1718 punktów. Jedynie 3 spółki z indeksu zanotowały wzrosty (PGNiG, CCC, CD-Projekt), a prym w spadkach wiodły po raz kolejny banki i spółki paliwowe. Relatywną siłę pokazały małe i średnie podmioty, których indeksy SWIG80 i mWIG40 zyskały odpowiednio 1,05% i 0,16%.

W spadkach wiodły po raz kolejny banki i spółki paliwowe

Wśród tych pierwszych mocne wzrosty odnotowały min. walory Forte (+8%), PEP (+6,01%) oraz CI Games (+9,46%). Pomimo słabego zachowania krajowego rynku akcji na wartości mocno zyskiwał złoty, który umocnił się po ostatniej wyprzedaży w stosunku do amerykańskiego dolara o prawie 2%, a wobec euro o ponad 1%. W Stanach Zjednoczonych inwestorzy również nie wspierali strony popytowej rynku w obliczu zapowiadanej na wieczór (miejscowego czasu) debacie Prezydenckiej Donalda Trump-a oraz Joe Biden-a. Spośród 11 głównych sektorów w ramach indeksu S&P500, 10 (oprócz usług telekomunikacyjnych) wypadło „na minusie”, a największe straty odnotowały spółki energetyczne oraz finansowe.

Wrzesień najprawdopodobniej zakończy się dla indeksu „pod kreską” jednak należy pamiętać, że po mocnym odbiciu z II kwartału znajduje się on o ponad 3% wyżej niż na początku roku. Demokraci przedstawili w poniedziałek Kongresowi plan pomocy dla amerykańskiej gospodarki dotkniętej pandemią Covid-19 w wysokości 2,2 biliona dolarów, zmniejszając o ponad bilion swoją poprzednią propozycję, która nie została przyjęta przez Republikanów. Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi wskazywała, że jest to propozycją kompromisowa.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Pierwsza z zaplanowanej serii debat pomiędzy Donaldem Trump-em, a Joe Biden-em odbyła się pod znakiem osobistych wycieczek i przerywaniu wypowiedzi. Politycy byli bardziej skupieni na wątkach dotyczących pandemii koronawirusa, zmian w Sądzie Najwyższym oraz kwoty zapłaconych podatków w poprzednich latach, aniżeli kwestiach gospodarczych.

Biorąc pod uwagę zachowanie rynku akcji w Japonii (mocne, ponad 1% spadki) oraz kwotowania kontraktów terminowych na najważniejsze indeksy (DAX30 prawie -1%, S&P500 ponad -1%) przewidujemy negatywne otwarcie handlu w Warszawie

Notowania indeksów (ostatnie 12-mcy)

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here