Naga MarketsPiątkowa sesja na krajowym rynku akcji przebiegła w neutralnych nastrojach. Obroty na szerokim rynku wyniosły ok. 570 mln zł, co przełożyło się na relatywnie niską zmienność. WIG20, po czwartkowej (drugiej z rzędu) nieudanej próbie wybicia z ruchu bocznego trwającego od połowy czerwca b.r. zakończył handel na poziomie 185 punktów.

Obroty na szerokim rynku wyniosły ok. 570 mln zł

Lekkie wzrosty miały miejsce na indeksie najmniejszych spółek (sWIG80), jednak cały zeszły tydzień zakończył się spadkami na poziomie -0,3%. W okresie II kwartału b.r. PKB w Polsce spadł o 8.2% wobec wzrostu 2.0% r/r w I kwartale. Dane okazały się w dużej mierze zgodne z naszą prognozą spadku o 7-8% i lepsze niż konsensus zakładający spadek o 9% r/r oraz projekcja NBP, zakładająca spadek o 10.6% r/r.

Te artykuły również Cię zainteresują
Szczegółowe dane, zawierające rozbicie na poszczególne komponenty Rachunków Narodowych GUS opublikuje 31 sierpnia. Na podstawie dostępnych informacji możemy przypuszczać, że czynnikiem który wspierał PKB w drugim kwartale był eksport netto. Wskazują na to ostatnie dobre dane o bilansie handlowym.

Naszym zdaniem, poprawa bilansu handlowego prawdopodobnie dodała około 2pp do realnego PKB w okresie kwiecień-czerwiec br. Również spożycie publiczne prawdopodobnie miało pozytywny wpływ na realny PKB, podczas gdy wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych i inwestycje ogółem odnotowały znaczny spadek.

Podczas gdy inwestycje publiczne i gospodarstw domowe radziły sobie całkiem nieźle (produkcja budowlana była zasadniczo bez zmian w stosunku do roku), nakłady kapitałowe przedsiębiorstw spadły najprawdopodobniej o 20-30% r/r. Biorąc pod uwagę prognozy bieżące na podstawie danych o aktywności gospodarczej, oraz badana koniunktury a także nastrojów konsumentów od następnego kwartału PKB w ujęciu kw/kw będzie dynamicznie rósł.

Przełoży się to na znacznie mniejszą skalę jego spadku w ujęciu rocznym w drugiej połowie roku. Dlatego podtrzymujemy naszą prognozę zakładającą średnioroczny spadek PKB o około 3% w bieżącym roku.

Oczekiwania do do dzisiejszej sesji

Początek tygodnia nie przewiduje żadnych, istotnych wydarzeń w kalendarium makroekonomicznym. W związku z powyższym nie jest wykluczona powtórka sesji z piątku w zakresie obrotów i zmienności.

Nadchodzący tydzień będzie obfitował w publikacje raportów okresowych za I półrocze b.r. Spośród spółek z indeksu WIG20 wyniki finansowe podadzą min. KGHM, Tauron i Alior Bank (środa), JSW (czwartek) oraz Dino Polska (piątek).

W godzinach porannych, kontrakty terminowe na najważniejsze indeksy akcji są kwotowane na mieszanych poziomach (DAX30 „na minusie”, S&P500 „na plusie”) w związku z czym spodziewamy się neutralnego otwarcia handlu w Warszawie.

Notowania indeksów (ostatnie 12-mcy)

 Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here