Naga Markets

WIG20 zakończył dzisiejszą sesję na plusie. Inflacyjna euforia powoli słabnie na indeksachSłabe dane gospodarcze z USA za grudzień w początkowej fazie sesji napędziły byki ponieważ Wall Street ma nadzieję, że spadająca inflacja przy powoli słabnącej gospodarce okaże się dla Fed wystarczająca by rozważyć gołębi zwrot w polityce monetarnej. Jednocześnie jednak prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazują, że gospodarka chińska w I kwartale umocni się dynamicznie, a jej wzrost powyżej 4% w 2023 roku spowoduje, że pojawią się nowe, globalne zagrożenia inflacyjne.

WIG20 zaliczył 0,46% wzrost i notowany jest w okolicach 1913 pkt.

Choć presja cenowa w amerykańskiej gospodarce osłabia się, euforyczna reakcja rynków wydaje się przedwczesna a byki podekscytowane spadającą inflację wyraźnie ignorowały ostatnie dość jastrzębie komentarze płynące z Fedu.

Nastroje inwestorów za oceanem pogorszyły się dziś po komentarzach Loretty Mester, z Cleveland Fed, która uzupełniła wcześniejsze również dość jastrzębie komentarze James Bullarda, z Rezerwy Federalnej St.Louis, który również wskazał, że rynek nadmiernie optymistycznie reaguje na dotychczasowy spadek inflacji.

Od strony danych makro produkcja przemysłowa USA w grudniu spadła o 0,7% wobec oczekiwanego spadku o 0,1% i 0,2% cofnięcia poprzednio. Inflacja PPI spadła mocniej od oczekiwań i wyniosła w grudniu 6,2% w ujęciu rocznym wobec 6,8% oczekiwań i 7,4% poprzednio. Był to największy spadek od kwietnia 2022 roku.

Bazowa PPI wypadła na poziomie 5,5% nieznacznie poniżej 5,6% oczekiwań i 6,2% poprzednio. Sprzedaż detaliczna w grudniu również spadła o 1,1% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego spadku o 0,8%. Postawa i nastroje konsumentów w końcówce 2022 wyraźnie osłabły na tle pozostałej części zeszłego roku.

Wśród spółek z WIG20 najmocniej rosły dziś akcje Allegro, PKN Orlen i KGHM. Ostatecznie indeks zaliczył 0,46% wzrost i notowany jest w okolicach 1913 pkt. Udany debiut na GPW zaliczyły walory Movie Games, które zyskały ponad 4%.

W ramach przyspieszonej budowy księgi popytu holding Steinhoff International dokonał sprzedaży prawie 38 mln akcji spółki Pepco Group po cenie 38,95 zł za walor. Agencja Bloomberg dodała, że oferta została zwiększona z początkowych 34,5 mln akcji w związku z dużym popytem zgłaszanym przez inwestorów. Ostatecznie akcje Pepco straciły dziś blisko 0,7%.

Spadek nastrojów na Wall Street po euforycznym początku sesji przełożył się na wymazanie części wzrostów na polskim parkiecie. Może to wskazywać, że głównemu polskiemu benchmarkowi trudno będzie pokonać barierę 2000 pkt jeśli za oceanem optymizm zostanie ponownie zakwestionowany w miarę zbliżającej się w lutym decyzji Fed i konferencji, którą poprowadzi Jerome Powell.

Bossa

Amerykańskie indeksy wymazują dziś wzrosty, S&P500 traci 0,4% i wraca poniżej 4000 pkt. NASDAQ notowany jest 0,32% niżej Najwięcej, blisko 1% cofa się Dow Jones.

Autor: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB

Redakcja poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułSpekulacje wokół polityki EBC i BoE napędzają spadek EUR/GBP
Następny artykułGPW: Podsumowanie informacji ze spółek, 18 stycznia 2023 r.
XTB to działający od 2005 roku, nadzorowany m.in. przez Komisję Nadzoru Finansowego polski dom maklerski. Od 2016 roku broker notowany jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W ofercie XTB znaleźć można przeszło 5400 instrumentów, w tym CFD na waluty, indeksy, surowce, obligacje czy kryptowaluty. Dodatkowo, broker oferuje dostęp do prawdziwych akcji i funduszy ETF notowanych na 16 największych giełdach z całego świata m.in. GPW, LSE czy NYSE.