Naga MarketsWIG20 z najlepszym otwarciem grudnia od 1997 rokuPo rekordowym listopadzie (+20,7%) mamy absolutnie rekordowe otwarcie grudnia. WIG20 w pierwszym tygodniu nowego miesiąca zyskał aż 6,4%. Poprzedni rekord pierwszego tygodnia należał do grudnia 1997 roku (+5%, indeks nie poprawił już potem swojej stopy zwrotu), a najlepsze grudnie z dwucyfrowymi stopami zwrotu to lata 1999/2000. Niemniej wtedy rynki startowały po względnie spokojnym listopadzie.

Sytuacji z ponad 20% miesięcznym wzrostem WIG20 w historii mieliśmy 7 (nie licząc 11.2020) i w 4 przypadkach indeks kończył kolejny miesiąc spadkami, a kiedy zyskiwał było to maksymalnie 6% (styczeń 1995). Żyjemy więc w wyjątkowych czasach. Paliwo do wzrostów na rynkach wschodzących dostarcza najsłabszy od początku 2018 roku amerykański dolar. W piątek amerykańskie indeksy zamknęły się na rekordowych poziomach przez optymizm ws. przyjęcia II pakietu fiskalnego.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na GPW widoczny przypływ kapitału zagranicznego podnosił gł. największe spółki jak KGHM (+18%) czy CD Projekt (+14%) przed premierą kluczowej gry w czwartek 10.12. Indeksy mWIG i sWIG80 zyskały „zaledwie” nieco ponad 2%, a NC Index, gdzie obecni są praktycznie inwestorzy indywidualni, stracił ok. 3%. Autorski WIG-COVID (beneficjenci pandemii) stracił 1% z dwucyfrowymi zniżkami BML, GLC czy PRT. Z kolei wygrani zniesienia obostrzeń (WIGLOCKDOWN) zyskał 4,9%, gdzie >10% stopę zwrotu przekroczył ENT, RBW, CCC czy BFT.

Nowy tydzień rozpoczynamy od lekkich spadków amerykańskich kontraktów (-0,2/-0,3%) przy czym w Azji przeważały wzrosty. Na rynki wracają obawy o stosunki USA-Chiny, po tym jak Amerykanie mają przygotowywać sankcje dla chińskich urzędników. Tymczasem program szczepień jest coraz bliżej i może rozpocząć się już w piątek 11.12.

Krystian Brymora, BDMConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here