Naga MarketsWIG20 z najgorszą sesją od 2018, niemiecki DAX i amerykański S&P 500 również w dółRynki nie rozpoczynają dobrze nowego tygodnia, co widać między innymi na walutach. Liderami spadków poniedziałkowego handlu były waluty surowcowe – dolar australijski, nowozelandzki czy kanadyjski. Po drugiej stronie rynku znaleźć można było japońskiego jena czy franka szwajcarskiego. Bardzo słabo radził sobie również polski złoty, czego kontynuację widać we wtorek, a jedne z najsilniejszych osunięć od kilkudziesięciu miesięcy notował również indeks WIG20. Na przegląd wybranych informacji rynkowych zaprasza Comparic24.tv oraz Orbex.


Indeks WIG20 nie tracił tak silnie od półtorej roku. Czerwono również na światowych giełdach

Waluty typowo bezpieczne wraz z dolarem amerykańskim zdominowały wczorajszy handel. Ten warszawski był kierowany przez niedźwiedzie, które doprowadziły do potężnej przeceny indeksu dwudziestu największych spółek polskiego parkietu. Indeks WIG20 odnotował bowiem najgłębszą przecenę od blisko półtora roku tracąc aż 3,3% swojej piątkowej wyceny. Spadki były jednak obecne na całym parkiecie. 2,6% stracił indeks szerokiego rynku WIG. O 1,6% zanurkowały spółki najmniejsze, z kolei mWIG40 zakończył wczorajszą sesję jeden procent pod kreską.

Warszawa w swoich spadkach nie była jednak odosobniona – te obecne były na wszystkich parkietach Europy. Ponad 2,7% stracił niemiecki indeks DAX, o niemal tyle samo zanurkowało francuskie CAC40, FTSE MIB zakończyło dzień 2,3% pod kreską – niemal tyle samo co główny indeks londyńskiego parkietu. Jeżeli chodzi o Warszawę to szczególnie niedźwiedzio w trakcie wczorajszej sesji prezentowały się walory JSW, które zakończyły dzień 6,5% na minusie. Równe pięć procent stracił Santander Bank Polska, PGNiG oraz Dino Polska kończyły dzień z podobnymi wynikami.

Ostatecznie, w trakcie wczorajszej sesji wszystkie spółki wchodzące w skład indeksu WIG20 odnotowały przecenę. Nieco zieleni pojawiło się wśród komponentów mWIG40 – tu na pozycji lidera znalazło się Forte, które odnotowało wzrost wyceny o niemal 11,2%. Była to reakcja na prognozy przychodów grupy w czwartym kwartale minionego roku, które według wstępnych szacunków wyniosły około 337 mln złotych.

Koronawirus potęguje risk-off, zyskują bezpieczne przystanie

To właśnie rozprzestrzeniający się koronawirus, który do tej pory doprowadził do śmierci ponad 100 osób w Chinach wywołał znaczny wzrost awersji do ryzyka. Tracąc na tym aktywa ryzykowne, takie jak akcje – zyskują natomiast aktywa bezpieczne. Złoto i srebro rozpoczęło nowy tydzień od wzrostów, lecz ten drugi metal dość szybko domknął weekendową lukę i znalazł się pod poziomem piątkowego zamknięcia.

Spore przeceny notują natomiast platyna, miedź czy palad. Ten ostatni – o ponad 6% w trakcie dnia. Spadki związane z chińskim wirusem dotknęły również rynku ropy naftowej. Pod koniec wczorajszej sesji amerykańskiej ceny ropy WTI znalazły się poniżej poziomu 53 dolarów za baryłkę. Oznacza to spadek o blisko 2,3% w ciągu dnia. Tanieje również ropa Brent – benchmark przetestował w trakcie wczorajszej sesji poziom 59 dolarów za baryłkę.

Partnerem programu „To warto wiedzieć”, emitowanego codziennie o godzinie 09:00 na antenie Comparic24.tv jest międzynarodowy broker Orbex:

SPRAWDŹ OFERTĘ BROKERA ORBEX I ZAŁÓŻ KONTOtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułSzukamy, analizujemy, gramy” sentyment 28.01.2020 EUR/USD i GBP/USD
Następny artykułHard Brexit to porażka dla Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here