Naga MarketsWIG20 z kolejną sesją spadkową. KGHM najlepszy wśród blue chipówCzwartek przyniósł kontynuację mieszanych nastrojów, z przewagą strony podażowej. Rynek w dużej mierze zdyskontował ostatnie pozytywne informacje w zakresie stymulacji monetarnej i fiskalnej, natomiast na horyzoncie nadal pozostają ryzyka takie jak napięcia polityczne na linii Waszyngton-Pekin, czy przyspieszająca dynamika nowych zachorowań.

Dane z amerykańskiego rynku pracy gorsze od oczekiwanych

Obecnie na świecie według najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore wykryto ponad 15 mln przypadków, z tego blisko 4 mln w samych Stanach Zjednoczonych. Co istotne w ostatnich dniach średni przyrost w skali świata przyniósł rekordową liczbę nowych przypadków przekraczającą 270 tys. osób. Wsparciem dla inwestorów nie były również cotygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy, gdzie liczba wniosków o status osoby bezrobotnej przewyższyła oczekiwania (1,4 vs 1,3 mln osób). Z drugiej strony liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłku była na poziomie 16,2 mln osób, gdy konsensus rynkowy wynosił 17,1 mln bezrobotnych. Ostatecznie czwartkowy handel na głównych europejskich indeksach kończył się symbolicznymi stratami. Natomiast w przypadku USA słabsze dane z rynku pracy ciążyły w większym stopniu, co przełożyło się na ponad 1,20% spadki na indeksie S&P500.

Chociaż rynki rozwijające zachowywały się nieco lepiej, dzięki osłabieniu dolara amerykańskiego, w powyższe nie wpisywał się krajowy rynek akcji, gdzie WIG20 stracił ponad 0,50% notując trzecią z kolei sesję spadkową. Wśród blue chips prym wiódł KGHM z blisko 3,5% wzrostem na bazie rosnących cen metali przemysłowych, w szczególności miedzi. Po mocnym początku sesji wzrost w przypadku najmniejszego segmentu spółek ostatecznie wzrost wyniósł co prawda 0,47%, ale widać w notowaniach sWIG80 wytracenie wzrostowego impetu. „Wydarzeniem” dnia był mocny spadek ceny akcji Mercator o ponad 12%, który nie wynikał z żadnych nowych newsów, a więc można go odczytywać jako realizację po intensywnych wzrostach.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Koniec tygodnia w kalendarium makroekonomicznym będzie zdominowany przez wstępne publikacje wskaźników PMI dla przemysłu i usług dla najważniejszych gospodarek. Chociaż trudno oczekiwać pozytywnych zaskoczeń w podobnej skali jak w czerwcu, lepsze dane od prognoz będą zwiększały prawdopodobieństwo poprawy makroekonomicznej w 2H20 co z kolei będzie argumentem dla strony kupującej.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here