Naga MarketsCeny waloru na tle oscylatorówPo wtorkowej słabszej sesji, środa przyniosła umiarkowane odreagowanie na głównych indeksach, mimo iż na rynku utrzymywała się nadal niepewność, a główne czynniki ryzyka nie uległy zmianie. W Stanach Zjednoczonych mieszane wyniki finansowe za 3Q20 przedstawicieli sektora bankowego oraz dalszy brak porozumienia w kwestii planu stymulacji fiskalnej ciążyły inwestorom.

Umiarkowane odreagowanie na głównych indeksach

Utrzymująca niepewność z kolei przełożyła się napływ kapitału na rynek długu – rentowności 10-letnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych obniżyły się do 0,724% gdy jeszcze na początku miesiąca było to nieco poniżej 0,80%. W związku z napiętą sytuacją również w przypadku naszego rodzimego kraju w kontekście drugiej fali koronawirusa, rentowności 10-letnich obligacji spadły w okolice 1,25%, czyli o 0,10% pp. w okresie tygodnia i znalazły się tym samym na poziomach z przełomu lipca i sierpnia.

Ostatecznie bazowe indeksy na Starym Kontynencie zakończyły dzień umiarkowanym wzrostem nie przekraczającym 0,50%. Sesja na Książęcej, mimo osłabienia amerykańskiej waluty, zakończyła się również plusie, który w przypadku WIG20 ostatecznie wyniósł blisko 0,60%, a tym samym chwilowo indeks blue chipów broni się wsparciem w okolicach 1650-1660 pkt. Motorem napędowym wczorajszych wzrostów był sektorowy miszmasz – na podium poza KGHM znalazł się również CD Projekt oraz PKO BP.

Z kolei nominalne najmocniej traciły notowania mBanku, który wraz z końcem wczorajszej sesji opuścił indeks 20- stu największych spółek na GPW. W jego miejsce podczas nadzwyczajnej rewizji trafiło Allegro z wagą zbliżoną do 12%. Tym samym gigant polskiego rynku e-commerce będzie posiadał drugi największych udział w indeksie po CD Projekt (13,89%).

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Dziś w kalendarium makroekonomicznym warte uwagi odczyty napłyną dopiero popołudniem i w głównej mierze dotyczyć będą amerykańskiej gospodarki (Indeks Fed z Filadelfii, Indeks NY Empire State, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych). Dodatkowo odbędą się wystąpienia przedstawicieli m.in. EBC oraz Fed, które mogą rzucić nowe  światło na perspektywy globalnej polityki monetarnej.

Dodatkowo dziś rozpoczyna się dwudniowy szczyt UE, na którym liderzy państw członkowskich będą debatować głownie w trzech kwestiach: stanowisku negocjacyjnym ws. Brexit, koordynacji działań związanych z pandemią, a także odnośnie nowych celów redukcji gazów cieplarnianych w perspektywie 2030 roku.

Notowania indeksów (ostatnie 12-mcy)

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here