Naga MarketsWIG20 w pierwszej połowie grudnia w górę o 7%Choć ostatnie dni przyniosły lekką korektę spadkową, to jednak wypada zwrócić uwagę, że w trakcie pierwszej połowy grudnia indeks naszych największych spółek zyskał prawie 7 proc. Jeszcze bardziej godnym zwrócenia uwagi jest fakt, że to zwyżka ponad dwukrotnie mocniejsza niż w przypadku wskaźnika rynków wschodzących. Po trzecie wreszcie, tendencji wzrostowej nie zakłóciły potężne wahania notowań akcji CD Projektu, mocno tracących na wartości wskutek „niedoróbek” we flagowej grze Cyberpunk 2077.

WIG20 w górę, światowe giełdy z niewielka dynamiką zmian

Indeks najmniejszych spółek wzrósł w pierwszych dwóch tygodniach grudnia o 3,5 proc., a więc nieco mocniej niż MSCI Emerging Markets i wszystko wskazuje na t, że jako jedyny spośród głównych indeksów warszawskiego parkietu zamknie rok pokaźną, sięgającą 30 proc. zwyżką, plasującą go w gronie najlepiej zachowujących się wskaźników na świecie. Nieco słabsze nastroje panowały w ostatnich tygodniach w segmencie średnich firm. mWIG40 zyskiwał do połowy miesiąca nieco ponad 1 proc., ale ma on szansę na odrobienie niewielkiej, sięgającej 3,5 proc. straty, licząc od początku roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Indeksy głównych giełd światowych wykazują niewielką dynamikę zmian. S&P500 od początku grudnia zwyżkował o 2 proc. i wciąż znajduje się w okolicach rekordowo wysokiego poziomu. DO końca roku nie powinno się wiele zmienić, zaś prognozy renomowanych analityków na przyszły rok są dość optymistyczne. Różnią się tylko skalą przewidywanej zwyżki indeksu, a jeśli walka z pandemią zacznie przynosić sukcesy, a gospodarka odzyskiwać siły, można liczyć na pozytywne zaskoczenie.

Wyraźny trend boczny widoczny jest od kilku tygodni w przypadku głównego indeksu niemieckiego parkietu. Uwzględniając nasilenie negatywnych czynników, można taki stan rzeczy uznać za oznakę siły rynku. DAX do połowy grudnia zwyżkuje o 0,5 proc., mimo perturbacji wokół pakietu pomocowego, kłopotów z uzgodnieniem umowy z Wielką Brytanią, czy wreszcie kolejnej fali epidemii, zakończonej lockdownem w Niemczech i poważnymi ograniczeniami w wielu innych krajach naszego kontynentu.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here