Naga MarketsGreen arrow on a staircase

Notowania WIG20 rozpoczynają nowy tydzień od silnego umocnienia i rosną o 3%, osiągając poziom 1552 pkt, najwyższy od niemal 4 tygodni. O godzinie 09:20 najsilniej zyskiwały akcje PGE (+6,42%) oraz Alior Banku (+5,87%), a cały przekrój indeksu został zdominowany przez kolor zielony.


Podsumowanie GPW w skrócie:

  • Indeks giełdowy WIG20 wzrósł o 1% wobec poprzedniego zamknięcia i osiągnął poziom 1 506,48 pkt w piątek, 3 kwietnia.
  • Indeks giełdowy WIG30 zyskał 0,68% i osiągnął poziom 1 730,87 pkt.
  • Z kolei indeks WIG wzrósł wobec poprzedniego zamknięcia o 0,76% i osiągnął 41 532,37 pkt.
  • Obroty na rynku akcji wyniosły 1 370,59 mln zł, a największe zanotował PKN Orlen – 461 mln zł.
  • Na GPW wzrosły ceny akcji 167 spółek, 158 spadły, a 122 nie zmieniły się.

WIG20 wybija ważną konsolidację. Czy to szansa na dalsze umocnienie?

Notowania WIG20 od spadków z 12 marca poruszały się w wąskiej konsolidacji, której górne ograniczenie wyznaczał poziom 1500 pkt. Od kilkunastu sesji benchmark GPW poruszał się bez większej zmienności „niejako” przyklejony do tego poziomu, a poniedziałkowa luka wzrostowa pozwoliła w końcu dynamiczniej go wybić, otwierając sesję 50 punktów wyżej. W efekcie, otwiera to drogę do kontynuacji korekty wzrostowej, między innymi do kolejnej luki spadkowej z marca na wysokości 1700 pkt., która pokrywa się z 50-okresową średnią ruchomą.

WIG20 zyskuje w poniedziałek. Źródło: Tradingview.com
WIG20 zyskuje w poniedziałek. Źródło: Tradingview.com

Na początku nowego tygodnia o 4,2% rośnie również niemiecki indeks DAX, japoński Nikkei zamykał się z zyskiem 4,24%, a kontrakty terminowe S&P 500 rosną o 4,12%. Aprecjacja i dobre nastroje na rynku akcyjnym wywołane są przede wszystkim wzrostami ropy oraz oczekiwaniem na porozumienie przedstawicieli OPEC i innych głównych producentów czarnego złota.

Akcje PGE, Alior Banku i CCC rosną najsilniej

Wracając jednak na domowe podwórko, wśród indeksu polskich blue chipów w poniedziałkowe przedpołudnie najlepiej radzą sobie akcje PGE rosnące o 6,42% do poziomu 4,31 zł, Alior Banku zyskujące 5,9% do poziomu 12,44 zł oraz CCC rosnące o 4,8% do 30,3 zł.

Wśród najaktywniej handlowanych spółek utrzymuje się natomiast CD Projekt, którego akcje w poniedziałek rysują lukę wzrostową, rosną o ponad 4% i powracają nad psychologiczny pułap 300 złotych za akcję. Od połowy marca spółka odrabia już niemal 43% i na jej notowaniach w ogóle nie widać, że polska giełda pogrążona jest w mocnym kryzysie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs euro (EURPLN) po 4,55 zł, polski złoty próbuje odrabiać straty
Następny artykułKurs dolara po 4,20 zł, euro kosztuje 4,55 zł, a frank ponad 4,30 zł
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here