Naga MarketsWIG20 w czwartek realizował zyski, kurs dolara pozostaje słabyPo mocnych wzrostach krajowych blue chipów na sesji w środę, wczoraj mieliśmy do czynienia z umiarkowaną realizacją zysków. Przy nie wielkiej zmienności i również lekkich spadkach w Europie, WIG20 stracił 0,4%, odbijając się od okrągłego poziomu 1 900 pkt. Pomimo kontynuacji wzrostów spółek surowcowych (JSW, KGHM) oraz CCC, na minusach sesję zakończyło większość walorów banków, spółek paliwowych oraz CD Projekt i Allegro, co zaciążyło na wycenie indeksu.

Zdecydowanie lepiej wyglądały natomiast wczoraj notowania średnich spółek – za sprawą mocnych wzrostów ING, Famur, PKP Cargo, Millennium oraz Ten Square Games, indeks mWIG40 zyskał prawie 1,25%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Indeksy na Starym Kontynencie, podobnie jak dzień wcześniej, również wczoraj odnotowały lekkie spadki. Możliwymi przyczynami jest niepewność inwestorów, odnośnie wyniku przedłużających się negocjacji w sprawie nowego unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz funduszów odbudowy po pandemii.

Drugim powodem jest kontynuacja trendu umocnienia euro co jest niekorzystnym zjawiskiem dla licznie reprezentowanych na zachodnich parkietach, eksporterów. Na początku miesiąca kurs EUR/USD przebił bardzo ważny opór na 1,20, co jest sygnałem do kontynuacji wzrostów nawet w okolice 1,25. Przebieg sesji za oceanem był podobny względem Europy, a główne indeksy zakończyły dzień z niewielkimi zmianami, przy czym na sentymencie ciążyły doniesienia medialne, iż Pfizer może wprowadzić do sprzedaży tylko połowę z zaplanowanej na 2020 rok produkcji szczepionki na Covid-19, gdyż okazało się, że część pozyskiwanych od dostawców surowców nie spełnia wymogów i standardów.

Rynek czeka na NFP

Przebieg dzisiejszej sesji uzależniony będzie w znacznym stopniu od publikowanych o 14:30 danych z amerykańskiego rynku pracy za listopad. Oczekiwany jest dalszy, duży wzrost liczby zatrudnionych (choć mniejszy m/m), co pomimo postępu drugiej fali pandemii COVID-19, oznaczać będzie utrzymanie dobrej koniunktury w amerykańskiej gospodarce. Kluczowym z punktu widzenia WIG20 jest utrzymanie notowań powyżej przebitego oporu na poziomie ok. 1850-1885 pkt., który obecnie staje się wsparciem – potwierdzeniem kontynuacji wzrostów będzie przebicie w cenach zamknięcia poziomu 1 900 pkt.

Inwestorów na rynkach emerging markets (w tym i WIG20) wspiera osłabiający się dolar. Sygnałem na rynku walutowym jest przebicie przez EUR/USD oporu na 1,20.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here