Naga MarketsNiemiecki DAX od początku roku rośnie o 15%, amerykański S&P 500 zyskuje niemal 20%, a w tym samym czasie WIG20 traci ponad 5%. Zdaniem dra Emila Łobodzińskiego reprezentującego PKO Bank Polski, rodzimy benchmark największych spółek giełdowych pozostaje w tyle za zachodnią konkurencją, a giełdzie nie jest w stanie pomóc nawet bardzo dobry obraz lokalnej gospodarki i wysokie odczyty wzrostu ekonomicznego.


WIG20 słabo na tle konkurencji, lepiej radzą sobie małe spółki

Dr Emil Łobodziński był gościem Cezarego Andrzejczyka w mobilnym studiu Comparic24.tv podczas konferencji WallStreet 23. Zapytany o obecny obraz rynków giełdowych na świecie zauważał, że w odniesieniu siły relatywnej polski WIG20 wypada słabo na tle zachodniej konkurencji, która od początku roku generuje mniejsze lub większe zyski, jest jednak w stanie rosnąć. Polski benchmark zaczynał natomiast 2019 od wielomiesięcznych maksimów, a kolejne miesiące przynosiły jedynie pogorszenie kondycji.

Wykres siły względnej WIG20 do S&P 500

Zapytany o uwarunkowania wewnętrzne oraz fakt dlaczego dobre dane importowo-eksportowe oraz związane z PKB, które wyniosło 4,5% rok do roku, nie przekłada się na silniejsze wzrosty rynku giełdowego zaznacza, że głównym problemem jest strona kosztowa rachunku gospodarczego.

„Strona kosztowa cały czas ciąży i to z różnych względów. Z jednej strony pod uwagę trzeba wziąć obecny stan bezrobocia oraz fakt pojawienia się w Polsce rynku pracownika, co jest z pewnością dobre dla szukających pracy jednak negatywnie odbija się na marżach oraz kondycji spółek. Do tego doliczyć należy mocnego dolara co nie sprzyja części spółek oraz relatywnie drogą ropę (…) i niepewność w zakresie cen energii” – komentuje Łobodziński na antenie Comparic24.tv.

Warto zwrócić uwagę na spółki związane z rynkiem nieruchomości

Jak zauważa Łobodziński, obecny rynek zachęca konsumentów do zwiększonych wydatków oraz powiększania oszczędności. Dodatkowo środowisko niskich stóp procentowych nie zmieni się w najbliższym czasie zgodnie z retoryką RPP. W związku z tym na polskiej giełdzie warto zwrócić uwagę na spółki najmocniej eksponowane na te dwa czynniki, a do takich z pewnością należą podmioty powiązane z rynkiem nieruchomości, głównie deweloperzy.

Z punktu widzenia deweloperów rok 2019 i 2020 powinien być bardzo dobry, zgonie z prognozami PKO Banku Polskiego. Rynek pracownika, wzrost płac i niskie stopy procentowe przy nadal relatywnym braku odpowiedniej bazy mieszkaniowej powoduje, że Polacy chętnie kupują mieszkania. Przykładowo Budimex od początku roku do wtorkowego zamknięcia zarabia niemal 22%.

Warto zwrócić również uwagę, że deweloperzy wypłacają wysokie dywidendy – w przypadku największych graczy na polskiej giełdzie mowa o stopie przekraczającej 10%.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here