Naga MarketsMiniony tydzień na światowych rynkach finansowych upłynął w dobrych nastrojach. Indeksy na NYSE poprawiły swoje niedawne szczyty, a w Europie niemiecki DAX dotknął poziomów z lutego dzięki dobrej kondycji spółek motoryzacyjnych czy chemicznych. W USA/Kanadzie rozpoczął się program szczepień preparatem Pfizer/BioNtech, a inwestorzy czekali na kompromis ws. II pakietu fiskalnego, co częściowo udało się osiągnąć w weekend.

WIG20 tracił w piątek, tydzień jednak remisowy

W sobotę uzgodniono m.in. sporny punkt uprawnień Fed do udzielenia pożyczek kryzysowych, a w niedzielę porozumienie ws. pakietu ok. 900 mld USD (głosowania w poniedziałek). W Europie z kolei wiele krajów zaostrzyło obostrzenia covidowe po dalszym wzroście zakażeń wirusem. W weekend część UK z Londynem na czele weszła w 4/5 kategorii lockdown w związku z szybkim rozprzestrzenianiem nowego szczepu SARS-CoV-2 (70% bardziej zaraźliwy), a wiele krajów europejskich zawiesiło połączenia kolejowe i lotnicze.

Te artykuły również Cię zainteresują
W kraju nowe obostrzenia zostały zapowiedziane na okres „po świętach” i mają potrwać do 17 stycznia. WIG20 skończył tydzień na remis z nieudanym atakiem na niedawny szczyt. Przeszkodziło znowu słabe zachowanie CD Projekt, którego kurs reagował na usunięcie przez Sony cyfrowej wersji CP2077 z PlayStation Store. Niemniej na razie nie poprawił minimów z minionego poniedziałku po fatalnych recenzjach na PS4. W weekend pojawiły się kolejne negatywne artykuły.

Nastroje u progu nowego tygodnia są lekko negatywne. Większość indeksów w Azji zakończyła czerwonym kolorem, choć kontrakty na S&P500 handlowane są wokół punktu odniesienia. Dolar umacnia się, co może oznaczać gorsze otwarcie na rynkach wschodzących. Traci z kolei funt po izolacji UK i braku postępów nad umową handlową. Ropa naftowa spada o ponad 2%. Przed nami krótki, świąteczny tydzień.

Krystian Brymora, BDMConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here