Naga MarketsWIG20 tracił w marcu 14,5%, a NewConnect był świadkiem prawdziwej koronahossyPolska GPW oraz indeks WIG20 ma na swoim koncie jeden z najgorszych kwartałów oraz miesięcy w historii. W samym tylko marcu indeks osuwał się o 14,5%, od początku roku tracąc natomiast ponad 30%. O perspektywach polskiego rynku giełdowego oraz zjawisku „koronahossy” podczas połączenia internetowego ze studiem Comparic24.tv mówił Albert Trąpczyński z Carpathia Capital.


Indeks WIG20 zamknął najgorszy kwartał w swojej historii

Pierwsze trzy miesiące 2020 roku niewątpliwie zapadną inwestorom w pamięć, i to nie tyko ze względu ekstremalnej zmienności w tym okresie. Indeks polskich blue chipów tracił trzydzieści procent swojej łącznej wyceny i zamykał najgorszy kwartał w dotychczasowej historii.

Te artykuły również Cię zainteresują
WIG20 stracił 30% i byłą to strata większa niż chociażby kryzysu z 1998, kiedy bankrutowała Rosja. Był to wynik gorszy niż w 2001 podczas pęknięcia banki internetowej, to gorszy okres nawet niż czwarty kwartał 2008, kiedy upadał Lehman Brothers. Na mniejszych spółkach sytuacja wyglądała jednak korzystniej – komentował Albert Trąpczyński.

sWIG80 tracił dwukrotnie mniej, a na rynku NewConnect obserwowano wzrosty w okolicach 11% (wartości indeksu NCINDEX). Obecnie wartość zwrotu z indeksu YTD wynosi natomiast 16%, a na poszczególnych spółkach „małej GPW” było widać doskonałe przykłady „koronahossy”.

Koronahossa – spółki, które zyskują na obecnej pandemii

Pojęcie koronahossy odnosi się do tych walorów na rynku inwestycyjnym oraz giełdowym, które pomimo rosnącej paniki oraz oblicza kryzysu gospodarczego mocno zwiększały swoje wyceny. W głównej mierze były to spółki biotechnologiczne oraz bezpośrednio związane z produkcją towarów i dostarczaniem usług, które mogą wspomóc walkę z koronawirusem.

Na głównym parkiecie GPW taką spółką jest między innymi Mercator Medial, którego akcje w samym kwietniu rosną już o ponad 40%. W lutym o kilkadziesiąt procent rosły również notowania PZ Cormay po informacji, że spółka rozpocznie dystrybucję testów na koronawirusa. Główne gwiazdy koronahossy są jednak widoczne na wspomnianym wcześniej rynku NewConnect:

NCINDEX w marcu notował równie dynamiczne spadki co wzrosty. Źródło: Stooq.pl

BioMaxima zyskująca w marcu 300%, czy Medcamp rosnący w ubiegłym miesiącu o 1000% to dwa z najznamienitszych przykładów „koronahossy” oraz oczekiwań inwestorów co do sukcesu mniejszych spółek bezpośrednio zaawansowanych w prace nad testami i/lub szczepionkami na koronawirusa.

Swoją wartość o kilkaset procent zwiększa również Blirt, który zyskał na informacji odnośnie otrzymania zlecenia od krajowej jednostki budżetowej na dostawę dystrybuowanych przez spółkę zestawów diagnostycznych do wykrywania koronawirusa COVID-19. Biomed Lublin zwiększa wycenę o 300% w związku z testami szczepionki na gruźlicę, która miałaby wzmocnić odporność na Covid-19.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here