Naga MarketsWIG20 tracił, S&P 500 bez notowań w Blue Monday – to warto wiedzieć
Blue Monday, czy rzeczywiście wpływa na rynki?

Na początku tygodnia Amerykanie obchodzili Dzień Martina Luthera Kinga. Jest to święto federalne, przypadające na każdy trzeci poniedziałek stycznia w celu upamiętnienia, zmarłego w zamachu, laureata Pokojowej Nagrody Nobla. W tym samym dniu wypadł również tak zwany Blue Monday, czyli dzień, który rzekomo jest najbardziej depresyjnym w przeciągu całego roku. Depresyjne nastroje widoczne były między innymi na polskiej giełdzie, gdzie indeks WIG20 utrzymywał się pod lokalnym oporem. Na przegląd wybranych informacji rynkowych zaprasza Comparic24.tv oraz broker XM.  


WIG20 w górę zaledwie 0,1%, we wtorek indeks blue chipów traci już 0,7%

To właśnie depresja jest idealnym opisem wczorajszej sesji na rynkach. Bez pomocy Amerykanów, główne europejskie indeksy utrzymywane były w pobliżu swoich piątkowych poziomów. Ostatecznie, niemiecki DAX zakończył dzień 0,17% na plusie, nieco mniej, choć wciąż po zielonej stronie rynku uplasował się WIG20. Polskie bluechipy zamknęły się wczoraj na poziomie 2178 punktów, co oznacza zwyżkę o 0,1% względem piątkowego zamknięcia. Parkiety w Londynie czy Paryżu rozczarowały kończąc dzień kolejno 30 i 36 setnych pod kreską.

– Marazm na GPW przerywały jednak nieustanne wzrosty wyceny CD Projekt. Akcje spółki zostały silnie przecenione, po tym jak w czwartek świat obiegła informacja o przesunięciu daty planowanej premiery Cyberpunk 2077 z kwietnia na wrzesień tego roku. W piątek inwestorzy skupiali się już wyłącznie na CD Projekcie – obroty na walorach spółki były wówczas wyższe niż na całym szerokim rynku. Poniedziałek zaś przyniósł pewne uspokojenie, choć CDR nadal odpowiadał za 212 mln złotych obrotu – komentował na antenie Comparic24.tv redaktor Adam Rak.

MFW podaje prognozy światowego wzrostu

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że gospodarka światowa będzie rozwijać się w 2020 roku w tempie 3,3%, co oznacza wzrost o 0,4 p.p. z 2,9% w 2019 r. Nie zmienia to jednak faktu, że obie wartości są niższe od tych, które prognozowano jeszcze w październiku ub.r. Okazuje się więc, że MFW po raz szósty z rzędu obniżył swoje prognozy dot. światowego wzrostu gospodarczego.

Za nieco wolniejszy niż pierwotnie zakładano wzrost gospodarczy odpowiedzialne mają być zagrożenia związane z konfliktami handlowymi i napięciami na Bliskim Wschodzie. W raporcie zwraca się jednak uwagę, że ryzyko jest coraz mniejsze. Wielu ekonomistów, a także niektóre banki centralne podzielają pogląd, że globalny wzrost gospodarczy stabilizuje się.

Partnerem programu „To warto wiedzieć”, emitowanego codziennie o godzinie 09:00 na antenie Comparic24.tv jest międzynarodowy broker XM posiadający licencje CySEC, ASIC i FCA. Rozpocznij handel już od 5 dolarów i dołącz do ponad milionowej bazy klientów XM:

SPRAWDŹ OFERTĘ BROKERA XM I ZAŁÓŻ KONTOtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs euro stabilnie, cena złota w górę przez risk-off wywołany chińskim wirusem
Następny artykułUK: Szacowany roczny wzrost zarobków godzinowych na poziomie 3,2%. Stopa bezrobocia wynosi 3,8%
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here