Naga MarketsJacek Brzeski
Jacek Brzeski (redaktor Polsat News) zaprasza na kolejny odcinek z serii Artyści Rynków

Trwa długi weekend w Stanach Zjednoczonych w związku z obchodami Święta Dziękczynienia. Ostatnia pełna sesja w tym tygodniu na Wall Street przyniosła ze sobą nowe historyczne maksima głównych indeksów, a w tym samym czasie polski WIG20 traci na przestrzeni całego miesiąca ponad 5%. W najnowszej odsłonie programu Artyści Rynków eksperci CMC Markets zwracają uwagę, że w związku z brakiem inwestorów amerykańskich na rynku normalne warunki handlowe powrócą dopiero na początku przyszłego tygodnia.


S&P 500 nie chce się zatrzymać, sentyment wskazuje na dalsze budowanie długich pozycji

Pozytywne informacje budowane wokół wstępnej ugody handlowej USA z Chinami sprawiają, że zarówno dolar, jak i amerykańska giełda cały czas rosną. W efekcie, środowa sesja na indeksie 500 największych spółek w Stanach Zjednoczonych kończyła się zyskiem 0,42% i zamknięciem na poziomie 3153,6 pkt., który jest nowym historycznym szczytem. Część optymizmu zdjęła z rynku co prawda decyzja Donalda Trumpa o poparciu ruchów demokratycznych w Hongkongu – co zdaniem inwestorów może zagrozić sukcesowi umowy o zaprzestanie wojny handlowej – niezależni obserwatorzy są jednak zdania, że kwestia ta nie jest łączona z trwającymi negocjacjami.

„Nie tylko rynek amerykański odczuwa Święto Dziękczynienia, ale również wszystkie inne rynki w związku z dużym znaczeniem USA na mapie światowych rynków finansowych. Szczyty w Stanach Zjednoczonych faktycznie zostały osiągnięte, optymizm nie opuszcza inwestorów, a zapowiedzi rychłego podpisania umowy handlowej utwierdza rynek w przekonaniu, że wzrosty to jak najlepszy kierunek” – wyjaśnia Maciej Leściorz z CMC Markets.

Oprócz samego S&P 500 historyczne maksima osiągały również dwa pozostałe z głównych indeksów w USA – Dow Jones rósł o 0,15% i zamykał się na poziomie 28164 pkt., a Nasdaq o 0,7% dochodząc do poziomu 8444,71 pkt. Co więcej, sentyment wśród inwestorów detalicznych sugeruje, że wierzą w dalsze silne wzrosty amerykańskiej giełdy – w piątkowy poranek aż 62% wszystkich pozycji na S&P 500 było nastawionych na aprecjację (longi).

Indeks S&P 500 znowu na historycznych maksimach. Źródło: NextGeneration

W momencie gdy od początku miesiąca S&P 500 rośnie o ponad 3% giełda w Polsce nie może liczyć na tak korzystne stopy zwrotu. Indeks WIG20 traci na przestrzeni listopada ponad 5% i powraca w okolice wsparcia 2160 pkt., które wyznaczają minima z maja 2019 roku.

Co jeszcze w programie?

  • Volkswagen zapowiada chęć zwolnienia ponad 9 tysięcy osób w przeciągu kolejnych lat
  • Tesla prezentuje nowy samochód, akcje spółki spadają
  • Bitcoin z miesiąca na miesiąc z tendencją spadkową. Poziom 7,5 tys. USD ważnym poziomem
  • Notowania ropy w delikatnym trendzie wzrostowym


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here