Naga MarketsWIG20 traci 9% przez koronawirusa! Akcje CCC w dół o 17,5%, LPP, CD Projekt i Lotos powyżej 11%W trakcie czwartkowej sesji giełdowy indeks WIG20 osuwa się o ponad 9% i wybija poziom 1400 pkt. testując minima z początku 2009 roku, będące pokłosiem kryzysu finansowego. Gdy na światowych giełdach oficjalnie mówi się o zakończeniu rynku byka (Wall Street spada od szczytów o ponad 20%), na warszawskim parkiecie widać sporą panikę wywołaną chińskim koronawirusem. Liderem deprecjacji są akcje CCC osuwające się o 17,5%, a LPP, CD Projekt oraz Lotos spadają o ponad 11%.


WIG20 z największą dynamiką spadków od wielkiego kryzysu

Dynamika deprecjacji, którą obecnie prezentuje WIG20 ostatni raz była obserwowana 12 lat temu, kiedy na polską giełdę rozlał się światowy kryzys finansowy. W czwartek indeks polskich blue chipów traci ponad 9% i wybija okrągły poziom 1400 pkt. zbliżając się coraz wyraźniej do najniższego poziomu tego cyklu koniunkturalnego na 1253,24 pkt.

WIG20 drugi od trzech tygodni bardzo silnie traci. Źródło: Tradingview.com
WIG20 drugi od trzech tygodni bardzo silnie traci. Źródło: Tradingview.com

W obliczu tak silnych osunięć głównego indeksu bardzo nieciekawie wygląda również sytuacja poszczególnych spółek. Jedynie Orange Polska i Play notują w czwartek relatywnie niedużą stratę w porównaniu do pozostałych składowych WIG20 (około 5%), natomiast CCC osuwa się o 17,5%, a dwucyfrowe spadki notują również LPP, CD Projekt, Lotos oraz Alior Bank i mBank.

Rozczarowanie decyzjami Donalda Trumpa dało rynkom kolejny pretekst do wyprzedaży. W temacie pakietu ratunkowego prezydenta USA otrzymaliśmy ogólniki i mało konkretnych decyzji, a zakaz podróżowania przez 30 dni do Europy zupełnie zaskoczył inwestorów. Początkowo miał on dotyczyć także handlu, ale później szef Białego Domu uściślił, że w żadnym stopniu nie zostanie on dotknięty ograniczeniami – komentuje w czwartek Marek Rogalski, główny analityk DM BOŚ.

CCC na poziomach z 2011 roku, CD Projekt testuje ważne wsparcie na 220 zł

Liderem spadków polskiej giełdy kolejny dzień z rzędu są akcje CCC. Polski producent obuwia traci od siedmiu sesji, zamykając środę na czternastoprocentowym minusie, w czwartek otwierając się z luką spadkową i spadając o ponad 17%. W tym momencie kluczowym wsparciem wydaje się okrągły poziom 40 złotych za akcję.

Przez szereg ważnych wsparć przewaliły się również akcje CD Projekt, które w środę wybijały poziom 260 zł (maksima z sierpnia i września ubiegłego roku). Luka spadkowa rozrysowana w czwartek ściągała notowania chwilowo do 205 zł, poniżej historycznych maksimów rysowanych na początku kwietnia 2019. CD Projekt co prawda bardzo szybko odbijał nad strefę 220 zł gdzie przebiega wspomniane wsparcie, jednak nadal spadki posiadają dwucyfrowe zasięgi.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here