Naga MarketsWIG20 traci 2. Dzień z rzędu. Akcje KGHM i PGNiG liderem spadków, Santander Bank w góręIndeks WIG20 na środowym otwarciu sesji GPW tracił 0,5% i osuwał się do poziomu 1565 pkt., notując we wtorek spadek o ponad 4%, który był najsilniejszą jednodniową deprecjacją od niemal miesiąca. Tuż po inauguracyjnym dzwonku przy ulicy książęcej najsilniej zyskiwały akcje banków: Santander Bank Polska rósł o 1,58%, a mBank o 1,15%. Po stronie spadkowiczów wyróżniały się natomiast akcje KGHM oraz PGNiG tracące kolejno 1,95% oraz 1,55% (stan na godzinę 09:01).

  • Indeks giełdowy WIG20 spadł we wtorek o 4,06% wobec poprzedniego zamknięcia i osiągnął poziom 1 573,44 pkt we wtorek, 21 kwietnia. Z kolei indeks WIG spadł wobec poprzedniego zamknięcia o 3,63% i osiągnął 43 959,51 pkt.
  • Obroty na rynku akcji wyniosły 899,35 mln zł, a największe zanotował PZU – 107,5 mln zł. Na GPW wzrosły ceny akcji 62 spółek, 287 spadły, a 97 nie zmieniły się.
  • W środę WIG20 kontynuuje deprecjację, napędzany negatywnymi nastrojami z zagranicznych parkietów. S&P 500 we wtorek zamykał sesję z ponad trzyprocentową stratą.

WIG20 nadal w konsolidacji, spada jednak na najniższe poziomy od 2 tygodni

Indeks polskich blue chipów w efekcie wtorkowej deprecjacji powracał ponownie poniżej poziomu 1600 pkt., a środowa sesja na swoim otwarciu nie sugerowała chęci odwrócenia chociaż części wczorajszych spadków. Od strony technicznej nie wiele zmienia się w ramach wewnętrznego rozkładu sił. Jak widać na poniższym wykresie, WIG20 nadal konsoliduje pomiędzy dwoma oknami bessy z marca, a kluczowy opór znajduje się na wysokości 1700 pkt., gdzie przebiega 50 EMA, 50% zniesienia trendu spadkowego i dolne ograniczenie luki spadkowej.

Rolę wsparcia pełni natomiast otwarcie okna bessy z 12 marca na wysokości 1500 pkt. Poziom przez większość marca i na początku kwietnia pełnił rolę istotnego oporu i górnego ograniczenia konsolidacji na wielomiesięcznych minimach.

WIG20 na wykresie dziennym. Źródło: Tradingview.com
WIG20 na wykresie dziennym. Źródło: Tradingview.com

– Lokalnie, w zakresie WIG20, żadna ze spółek nie skończyła sesji na plusie. Najmocniej taniały walory CCC, które spadały dziś o ponad 8%. Z podobnej skali spadkiem (-7,85%) zakończył obrót Alior Bank. Presja podażowa widoczna była również na pozostałych składowych WIG-Banki. Przed sesją PKO BP podał, iż ostatnie obniżki stóp, zmiany dot. rezerwy obowiązkowej i decyzje instytucji monetarnych i nadzorczych przyniosą wpływ (-) na wynik netto rzędu 550-600mln PLN. O ponad 5% taniały dziś też akcje CelonPharmy, pomimo iż emitent poinformował przed sesją o zakończeniu analizy wstępnych wyników drugiej fazy badania klinicznego leku – komentował wyniki wtorkowej sesji Konrad Ryczko z DM BOŚ.

Banki liderem otwarcia, akcje KGHM i PGNiG w dół

W pierwszej minucie od rozpoczęcia sesji środowej na GPW, akcje Santander Bank Polska rosły o 1,58% do poziomu 154,4 zł, a mBanku o 1,15% do poziomu 210,4 zł. Po stronie spadkowiczów dominowały natomiast akcje KGHM spadające o 1,95% do 68,4 zł oraz PGNiG tracące 1,55% do 3,55 zł.

Dla Santandera niespełna dwuprocentowy wzrost nie jest jednak żadnym pocieszeniem, szczególnie, że akcje podmiotu znalazły się na wysokości minimów z początku kwietnia, które są jednocześnie najniższymi poziomami od 2009 roku. mBank również dołuje i we wtorek testował miesięczne dołki, w środę utrzymując się nad lokalnym wsparciem 210 zł.

Z rynkowego punktu widzenia wydaje się, iż globalnie rynki „dojrzały” do korekty 30% podbicia z dołków z połowy marca. Pretekstem oczywiście jest ostatnie zachowanie ropy naftowej. Dla części inwestorów detalicznych (wzrost aktywności w marcu/kwietniu wedle danych KDPW) będzie to pierwszy test rynku spadkowego. Z technicznego punktu widzenia najbliższa strefa wsparcia to okolice 1550-1510 pkt. – dodawał Ryczko.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here