Naga MarketsMimo bardzo dobrego początku roku, cały styczeń przyniósł niemal 2 proc. spadek indeksu naszych największych spółek i to zarówno w rodzimej walucie, jak i w wymiarze dolarowym. Od początku roku WIG20 jest 1,5 proc. pod kreską. W tym samym czasie indeks rynków wschodzących zyskuje ponad 7 proc., a wskaźniki wiodących giełd światowych rosną po 1-2 proc.

Akcje CD Projektu dostarczają niemałych emocji

Najwyraźniej globalny kapitał nie jest, mówiąc delikatne, najbardziej entuzjastycznie nastawiony do naszych blue chips, choć na emerging markets poczyna sobie całkiem odważnie. Powodów takiego stanu rzeczy trudno się dopatrzeć. Można się jedynie domyślać, że „winna” jest tu struktura branżowa WIG20, choć akurat walory naszych surowcowych potentatów powinny indeksowi sprzyjać. Paradoksalnie, akcje jednego z nielicznych tuzów reprezentujących nowoczesną gospodarkę, czyli Allegro, od początku roku tanieją o ponad 14 proc., a papiery CD Projektu dostarczają niemałych emocji. Wciąż znacznie lepiej radzą sobie małe i średnie spółki, których indeksy zwyżkują po 4-5 proc.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na inwestorach zdają się nie robić wrażenia bardzo dobre fundamenty polskiej gospodarki i równie optymistyczne perspektywy koniunktury. Należy mieć nadzieję, że do kupowania akcji polskich spółek zachęcą wyniki finansowe. Niestety, na tak spektakularne informacje, jak w przypadku firm amerykańskich raczej nie ma co liczyć. Amazon, bliski konkurent naszego Allegro, osiągnął zysk na akcję ponad dwukrotnie wyższy niż rok wcześniej, zdecydowanie przewyższając oczekiwania. Bardzo dobre wyniki pokazały w większości amerykańskie banki, podczas gdy nasze liczą odpisy nie tylko na kredyty frankowe, ale i związane z zagrożeniem niewypłacalnością części firm.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: indeks sp500 | kursy kryptowalut wykres | bitcoin info | s&p notowania |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here