Naga MarketsSpadki na rynkuIndeks WIG20 rozpoczynał nowy tydzień handlowy od próby wybicia poziomu 2160 pkt. i od testu najwyższych poziomów od początku miesiąca, bardzo szybko został jednak sprowadzony na ziemię i tuż przed godziną 10:00 tracił około 0,6% w porównaniu do piątkowego zamknięcia sesji. W efekcie notowania indeksu polskich blue chipów nadal poruszają się w konsolidacji pod majowymi minimami, co może utrzymać presję sprzedażową. Przed południem najlepiej radzą sobie akcje Dino Polska zyskujące skromne 0,6%, a po stronie spadkowiczów (którzy zdecydowanie przeważają przy Książęcej), najmocniej tracą PGNiG oraz mBank, kolejno 1,8% oraz 1,4%.


WIG20 zapomina o piątkowej euforii i traci po wyborach

Miniony piątek był niezwykle optymistyczny dla polskich walorów. Oprócz złotówki silnie rósł również indeks WIG20, który notował najsilniejsze jednodniowe umocnienie od miesiąca: Indeks giełdowy WIG20 wzrósł o 1,74% wobec poprzedniego zamknięcia i osiągnął poziom 2 159,91 pkt w piątek, 11 października. Indeks giełdowy WIG30 wzrósł o 1,81% i osiągnął poziom 2 443,18 pkt. Z kolei indeks WIG wzrósł wobec poprzedniego zamknięcia 1,54% i osiągnął 56 895,37 pkt. Obroty na rynku akcji wyniosły 582,56 mln zł, a największe zanotował PKO BP – 75,02 mln zł. Na GPW wzrosły ceny akcji 166 spółek, 122 spadły, a 170 nie zmieniły się” – informowała agencja ISB News w podsumowaniu piątkowej sesji.

W poniedziałek zabrakło kontynuacji wspomnianego ruchu (pomimo początkowych prób wybijania lokalnych maksimów) i WIG20 osuwa się o 0,6%. Zdaniem analityków nie musi to być jednak bezpośredni wpływ wyborów, gdyż wynik Prawa i Sprawiedliwości utrzymujący zwykłą większość parlamentarną pokrywa się ze scenariuszem bazowym ekonomistów. Dla porównania, złotówka pozostaje stabilna w poniedziałek i przechodzi niemal obojętnie obok wyników.

Indeks WIG20 traci w poniedziałek 0,6%. Tradingview.com
Indeks WIG20 traci w poniedziałek 0,6%. Tradingview.com

Więcej na temat reakcji rynku na wyniki wyborów w porannym przeglądzie giełdowym opowiadał Adam Rak z Comparic24.tv, podsumowując również najważniejsze wydarzenia dla rodzimego parkietu:

  • Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie wyznaczyła pierwszy dzień notowań akcji spółki Klabater na NewConnect na 15 października, podała spółka. Do obrotu ma trafić 1 000 0000 akcji serii A, 4 620 000 akcji serii B oraz 1 250 000 akcji serii C.
  • Henryk Sobierajski zrezygnował z funkcji członka rady nadzorczej Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin i został powołany na prezesa spółki, podał ZE PAK.
  • Pełnomocnik zarządcy w przyspieszonym postępowaniu układowym Zakładów Mięsnych Henryk Kania otrzymał zarządzenie zabezpieczenia, na podstawie którego prokuratura regionalna zawnioskowała do urzędu skarbowego o dokonanie zabezpieczenia na mieniu spółki należności pieniężnej w kwocie 14,7 mln zł, podały ZM Henryk Kania.
  • Coccodrillo zanotowało wzrost jednostkowych przychodów ze sprzedaży o 9,8% r/r do 75,1 mln zł w III kw. 2019 r., podała spółka. Trzeci kwartał był także dobrym okresem sprzedażowym dla Buslika – w tym okresie przychody ze we wszystkich kanałach dystrybucji poza e-commerce wyniosły 71,8 mln zł, natomiast w sklepie internetowym odnotowano 2,2 mln zł przychodów, czyli więcej o 140% r/r, podano.
  • Zarząd The Dust dokonał wstępnych ustaleń z trzema osobami (inwestorami), które są zaangażowane w rozwój spółki, zwłaszcza poprzez uczestnictwo w finansowaniu produkowanych przez spółkę gier – ustalono, że spółka i trzej inwestorzy rozpatrzą zaoferowanie akcji w podwyższonym kapitale zakładowym The Dust, podała spółka.

Akcje Dino Polska ze skromnym zyskiem, PGNiG przegranym poniedziałkowego startu rynku

Poniedziałkowa zmienność WIG20 z pewnością nie należy do najmocniejszych. Przeważają spadki, a w wąskim gronie akcji rosnących przoduje Dino Polska zwiększając swoją wartość o skromne 0,6% i utrzymując się pod oporem 148 zł.

Po stronie sprzedażowej ruchy są już zdecydowanie silniejsze, o czym świadczy niemal dwuprocentowa deprecjacji akcji PGNiG, które korygują po piątkowym teście dwutygodniowych maksimów. Sytuacja pozostaje jednak stabilna i na wykresie gigant paliwowy nadal porusza się w okolicach powakacyjnych minimów, po tym jak na początku października testował dołki z 2016 roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here