Naga Markets

WIG20 szukał zwyżek. Oczekiwania na wystąpienie szefa FedPoniedziałkowe notowania na rynku warszawskim rozegrano w sprzyjającym bykom kontekście. Lepsze od oczekiwań zakończenie sesji piątkowych w USA i optymizm inwestorów wobec dostępnych terapii leczenia COVID-19 zbudowały presję wzrostową na rynkach akcji w Europie i od poranka WIG20 musiał szukać zwyżek.

GPW z dystansem do optymizmu na świecie

Niestety właściwie po 10 minutach okazało się, iż handel odbywa się na płytkim rynku, co zwykle utrudnia ulokowanie większych zleceń, a aktywność lokuje się w stanach dalekich od wielkości impulsu wzrostowego z rynków bazowych. Po pierwszej godzinie, która w przypadku WIG20 była słaba i rozegrana z ledwie 55 milionami złotych obrotu, oczywistym było, iż rynek przedłuży dziś wakacyjne wyciszenie, która pojawiło się w Warszawie w połowie bieżącego miesiąca.Spokojny, wakacyjny handel uzupełnił się doskonale z trendem bocznym WIG20 w strefie 1856-1735 pkt., który dzisiejszym rozdaniem wszedł w trzynasty tydzień. Zawieszenie w konsolidacji pozwala graczom o średniej perspektywie ze spokojem oglądać sródsesyjne zmagania krótkookresowych graczy i bez emocji czekać na wybicie z trendu bocznego. Warto zakładać, iż spadająca zmienność i relatywnie spokojne w dane kalendarium makro będą sprzyjały przedłużeniu wyciszenia na kolejne sesje, choć nie można wykluczyć scenariusza, w którym zachowanie giełd bazowych wymusi na GPW podążenie za światem.

W bieżącym tygodniu warto większą uwagę poświęcić zachowaniu rynku walutowego, który ma na radarze wystąpienie szefa Fed w Jackson Hole. Ewentualne umocnienie dolara po wypowiedzi prezesa amerykańskiego banku centralnego warto uznawać za element ryzykowany dla cen akcji na rynkach wschodzących.

Adam Stańczak
Analityk DM BOŚ SA

Warto zobaczyć również: 

NED


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here