Naga MarketsWig20 stracił w ubiegłym tygodniu aż 4,2%. Duża zmienność na rynkachDrugi tydzień z notowaniami giełdowymi w 2021 roku przyniósł na Giełdzie Papierów Wartościowych przyniósł mocne spadki. Wig20, zakończył 5-dniowy okres aż 4,2% na minusie. Po teście okrągłej bariery 2100 punktów, obserwowaliśmy dynamiczną korektę na głównych indeksach. Kurs zamknięcia podczas piątkowej sesji wyniósł 1985 punktów.

  • Wig20 stracił w tygodniu od 11 grudnia do 15 stycznia 4,2%.
  • Sesja 15 stycznia zakończona na ponad 2% minusie.
  • Początek tygodnia wiązał się z testem okrągłego poziomu 2100 punktów.
  • Umiarkowane obroty w dwóch pierwszych tygodniach stycznia.

Wig20 w trakcie ostatnich pięciu sesji stracił więcej niż amerykański S&P500 i niemiecki DAX

Zestawiając dane z ostatnich 5 sesji giełdowych, a) widzimy, iż Wig20, który stracił 4,2% odnotował zdecydowanie większy spadek od niemieckiego DAXa, który stracił w tym okresie nieco blisko 2%, a także amerykańskiego indeksu S&P500 zrzeszającego 500 spółek z największą kapitalizacją za Oceanem, który zakończył tydzień również z bilansem -2%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz również: Rok 2020 w liczbach na GPW i NewConnect. Wig20 kończy rok blisko 8% pod kreską!

Warto wspomnieć, iż w trakcie zakończonego już tygodnia, Wig20 wrócił na moment w okolice poziomu 2100 punktów, który ostatnio był odnotowany na walorach indeksu w drugiej połowie lutego 2020 roku, tuż przed wybuchem światowej pandemii koronawirusa. Informacje o masowych szczepieniach i kolejnych produktach dopuszczonych do dystrybucji sprawiają, że w ostatnim czasie na rynkach dominował kolor zielony, jednak ostatnie sesje to już korekta spadkowa, która w końcówce tygodnia nabrała tempa.

Porównanie notowań Wig20, DAX oraz S&P500 z ubiegłego tygodnia. Źródło: stooq.pl

Po tygodniu mocnych wzrostów, tym razem Wig20 zanotował spory spadek

W 5-dniowym tygodniu, rozpoczynającym kolejny rok kalendarzowy na rynkach finansowych obserwowaliśmy sporą zmienność. W trakcie jednej z sesji indeks Wig20 tracił nawet blisko 3%. Taki stan rzeczy doprowadził do odbicia od najbliższego oporu, w okolicach 2100 punktów, który na ten moment pozostaje niezdobyty, a indeks wrócił w końcówce tygodnia poniżej psychologicznej bariery 2000 punktów.

Zobacz również: Obroty na parkiecie głównym GPW wzrosły w 2020 roku o 59% w porównaniu z rokiem 2019!

Amplituda zmian na indeksie (różnica pomiędzy minimum i maksimum) była bardzo duża. Wyniosła aż 131 punktów czyli mniej więcej 6,5% w zestawieniu z aktualnym kursem indeksu. To kolejny tydzień tydzień, ze sporą zmiennością, tym razem kierunek zmian był jednak widoczny od poniedziałku do piątku.

Notowania Wig20 w interwale tygodniowym. Źródło: tradingview.com

Przypominam o niedawnej zmianie w indeksie Wig20. Walory Asseco Poland zastąpiły w indeksie akcje Play Communications.

CD Projekt liderem wzrostów, Dino Polska spadków

Ubiegły, spadkowy tydzień na indeksie Wig20, wiązał się ze słabą postawą jego komponentów.

Liderem wzrostów okazały się walory spółki CD Projekt, spółka w końcówce tygodnia informowała o przekroczeniu progu 5% udziałów firmy Morgan Stanley, a także za kilka dni mają zostać opublikowane pierwsze duże aktualizacje poprawiające Cyberpunka. Akcje spółki zyskały ponad 6%, wyprzedzając w rankingu wzrostów JSW (+6%) oraz PGNiG (+1,3%).

Notowania komponentów indeksu Wig20 z ostatniego tygodnia. Źródło: biznesradar.pl

Najsłabiej poradziły sobie walory Dino Polska, które zakończyły tydzień nieznacznie poniżej poziomu wsparcia, tracąc blisko 8%. Traciły również walory KGHM (-7%), które były liderem wzrostów w analogicznym zestawieniu tydzień wcześniej oraz SanPL (-6,4%).

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here