Naga Markets

WIG20 stracił w trakcie dzisiejszej sesji. Będzie hossa bez banków?Dzisiejsza sesja upływa pod znakiem spadków na GPW. Znacznym czynnikiem ryzyka jest ostatnio ogłoszony pomysł rządzących dotyczący możliwego przedłużenia projektu wakacji kredytowych. Choć to rozwiązanie z punktu widzenia społecznego jest zrozumiałe w otoczeniu wysokich stóp procentowych, gdy raty kredytów wzrosły kilkadziesiąt procent, o tyle z punktu widzenia gospodarczego i giełdowego jest to pomysł mogący w znacznym stopniu ostudzić sentyment giełdowy.

WIG20 traci na początku bieżącego tygodnia

Znane giełdowe powiedzenie mówi, że “nie ma hossy bez banków”. Biorąc pod uwagę fakt, iż znajdujemy się w okresie przedwyborczym, zdaje się, że powodzenie wprowadzenia projektu “wakacje kredytowe” w wersji 2.0 można uznać za niemal pewne.W związku z tym rynek wyczekuje szczegółowych informacji, czy stare rozwiązanie w nowej odsłonie również będzie dotyczyło 8 miesięcy – wszyscy pamiętamy, że łączny koszt sektora bankowego z tytułu zawiązanych rezerw na wakacje kredytowe wyniósł w Q3 2022 r. blisko 12,8 mld zł. i przyczynił się do pogłębienia spadków cena akcji spółek należących do sektora bankowego.

Podanie przez rządzących szczegółowych informacji, choć część z nich może być już uwzględnionych w cenach, może spowodować krótkoterminową dynamiczną przecenę na akcjach banków, która może przerodzić się w od dawna już wyczekiwaną korektę niec hurraoptymistycznej hossy, którą obserwujemy na GPW od połowy października 2022 r.

Pomimo powyższej informacji wiszącej nad bankami niczym Miecz Damoklesa, pojawiają się również pozytywne informacje ze spółek. Cognor opublikował bardzo dobre szacunki danych za 2022 r. EBITDA, wzrosła rdr o 51,5 % do poziomu 787 mln zł, natomiast przychody ze sprzedaży odnotowały wzrost o 21,2 % do 3.406,6 mln zł.

Równocześnie zarząd poinformował o chęci wypłaty dywidendy w wysokości 1,23 zł na akcję, o ile wyniki ostateczne nie będą znacząco odbiegały od szacunków. W ubiegłym roku dywidenda wyniosła 0,15 zł na akcję.

Najbliższe tygodnie będą kluczowe dla rozstrzygnięcia scenariusza, czy “tym razem będzie inaczej” i hossa zapoczątkowana w październiku będzie trwała najlepsze z kilkoma nieznacznymi przystankami, czy jednak jesteśmy w przededniu korekty.

Autor: Maciej Kietliński, Ekspert Rynku Akcji, XTB

AVA Trade

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułCo dalej z amerykańskim dolarem? Za rogiem kolejne podwyżki stóp po obu stronach Atlantyku
Następny artykułKurs EUR/USD nie zdołał przetestować szczytu przy 1,0929. Oczekiwanie na FED
XTB to działający od 2005 roku, nadzorowany m.in. przez Komisję Nadzoru Finansowego polski dom maklerski. Od 2016 roku broker notowany jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W ofercie XTB znaleźć można przeszło 5400 instrumentów, w tym CFD na waluty, indeksy, surowce, obligacje czy kryptowaluty. Dodatkowo, broker oferuje dostęp do prawdziwych akcji i funduszy ETF notowanych na 16 największych giełdach z całego świata m.in. GPW, LSE czy NYSE.