Naga MarketsWig20 stracił w ubiegłym tygodniu aż 4,2%. Duża zmienność na rynkachPierwszy miesiąc z notowaniami giełdowymi w 2021 roku przyniósł na Giełdzie Papierów Wartościowych przyniósł spadki. Wig20, zakończył 30-dniowy okres 1,81% na minusie. Po teście okrągłej bariery 2100 punktów, obserwowaliśmy dynamiczną korektę na głównych indeksach. Kurs zamknięcia podczas piątkowej sesji, kończącej styczeń wyniósł 1948 punktów.

  • Wig20 stracił w styczniu 1,81%.
  • Różnica pomiędzy minimum i maksimum z 30 dni to aż 215 punktów, czyli ponad 10%.
  • W styczniu obserwowaliśmy na Wigu20 test okrągłego poziomu 2100 punktów.
  • Umiarkowane obroty w pierwszym miesiącu nowego roku.

Wig20 w trakcie ostatniego miesiąca stracił więcej niż amerykański S&P500 i niemiecki DAX

Zestawiając dane z ostatniego miesiąca, widzimy iż Wig20, który stracił 1,81% odnotował nieznacznie większy spadek od niemieckiego DAXa, który stracił w tym okresie nieco blisko 1%, a także amerykańskiego indeksu S&P500 zrzeszającego 500 spółek z największą kapitalizacją za Oceanem, który zakończył miesiąc ponad 1% nad kreską.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz również: Rok 2020 w liczbach na GPW i NewConnect. Wig20 kończy rok blisko 8% pod kreską!

Warto wspomnieć, iż w trakcie zakończonego już miesiąca, Wig20 wrócił na moment w okolice poziomu 2100 punktów, który ostatnio był odnotowany na walorach indeksu w drugiej połowie lutego 2020 roku, tuż przed wybuchem światowej pandemii koronawirusa. Informacje o masowych szczepieniach i kolejnych produktach dopuszczonych do dystrybucji sprawiają, że w ostatnim czasie na rynkach dominował kolor zielony, jednak ostatnie sesje to już korekta spadkowa, która w końcówce tygodnia nabrała tempa.

Porównanie notowań Wig20, DAX oraz S&P500 z ubiegłego miesiąca. Źródło: stooq.pl

Po tygodniu mocnych wzrostów, tym razem Wig20 Wig20 tracił w drugiej części miesiąca

W 5-dniowym tygodniu, rozpoczynającym kolejny rok kalendarzowy na rynkach finansowych obserwowaliśmy sporą zmienność. W trakcie jednej z sesji indeks Wig20 tracił nawet blisko 3%. Taki stan rzeczy doprowadził do odbicia od najbliższego oporu, w okolicach 2100 punktów, który na ten moment pozostaje niezdobyty, a indeks wrócił w końcówce tygodnia poniżej psychologicznej bariery 2000 punktów. Kolejne sesje przyniosły spadki, które skutkowało chwilowym zejściem indeksu poniżej 1900 punktów, który to poziom udało się jednak obronić na koniec miesiąca, a Wig20 zakończył ten okres na poziomie 1948 punktów.

Zobacz również: Obroty na parkiecie głównym GPW wzrosły w 2020 roku o 59% w porównaniu z rokiem 2019!

Amplituda zmian na indeksie (różnica pomiędzy minimum i maksimum) była bardzo duża. Wyniosła aż 215 punktów czyli mniej więcej 10-11% w zestawieniu z aktualnym kursem indeksu. To kolejny miesiąc, ze sporą zmiennością, tym razem kierunek zmian był jednak widoczny inny niż w listopadzie i grudniu.

Notowania Wig20 w interwale miesięcznym. Źródło: tradingview.com

Przypominam o niedawnej zmianie w indeksie Wig20. Walory Asseco Poland zastąpiły w indeksie akcje Play Communications.

JSW liderem wzrostów, Allegro spadków

Ubiegły, spadkowy miesiąc na indeksie Wig20, wiązał się ze słabą postawą jego komponentów.

Liderem wzrostów okazały się walory spółki JSW. Akcje spółki zyskały ponad 31%, wyprzedzając w rankingu wzrostów CD Projekt (+11%) oraz KGHM (+7%).

Notowania komponentów indeksu Wig20 z ostatniego miesiąca. Źródło: biznesradar.pl

Najsłabiej poradziły sobie walory Allegro, które zakończyły miesiąc nieznacznie poniżej poziomu wsparcia, tracąc ponad 15%. Traciły również walory Dino Polska (-10%), które dobrze poradziły sobie w końcówce 2020 roku, poprawiając historyczny szczyt notowań oraz PZU (-7%).

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here