Naga MarketsWIG20 relatywnie najsilniejszym indeksem. Duża skala wzrostów JSW
source: https://flic.kr/p/517qLQ
author: Scott Maxwell
license: Creative Commons 2.0

W wyniku braku amerykańskich inwestorów ze względu na Święto Pracy w dniu wczorajszym, na rynkach panował zmniejszony poziom obrotów, co także widoczne było na warszawskim parkiecie. Obrót na GPW wyniósł zaledwie 605 mln zł, co jest wartością widocznie niższą od średniej w ostatnich tygodniach.

Spokojna sesja ze względu na zamknięte rynki w USA

Sama sesja przebiegała natomiast w spokojny sposób. W trakcie otwarcia większość europejskich parkietów jak i WIG20 rosły, dostosowując się do wzrostów na amerykańskich parkietach w piątek, które to miały miejsce już po zamknięciu notowań na Starym Kontynencie. Przez resztę dnia indeks blue chipów konsolidował. Ważnym aspektem pozostaje odejście od wsparcia na poziomie 1740 pkt., którego to przebicie mogłoby doprowadzić do pojawienia się wzmożonej podaży. Z drugiej strony historia jednoznacznie pokazuje, iż nie należy wyciągać zbyt daleko idących wniosków z sesji o niskim poziomie obrotów i dodatkowo nieczynnym rynku amerykańskim.

Lokalnie wartym odnotowania pozostaje fakt, iż to WIG20 pozostawał relatywnie najsilniejszym indeksem, co jest układem dość rzadkim na warszawskim parkiecie w ostatnich miesiącach. W dniu wczorajszym rosło 14 z 20 spółek, lecz to jedna z nich przyciągała uwagę wszystkich inwestorów – JSW, które zyskało aż 33,95%. Tak duża skala wzrostów wynika z informacji, iż węgiel koksujący został utrzymany na liście surowców strategicznych, opublikowanej przez Komisję Europejską. Powyższe może okazać się impulsem do zakończenia trwania trendu spadkowego na notowaniach spółki, który obserwujemy od początku 2018 roku.

Słabiej w poniedziałek radziły sobie niższe segmenty rynku, a w szczególności sWIG80, który jako jedyny z głównych indeksów zanotował spadki. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, iż w poprzednich miesiącach to sWIG80 był liderem wzrostów stąd potencjalna skala realizacji zysków również w takich przypadkach może być większa niż ma to miejsce m.in. na WIG20.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Po dniu wolnym, dziś na rynki powrócą amerykański inwestorzy i to od panującego sentymentu w Stanach Zjednoczonych zależeć będzie sytuacja również na europejskich parkietach. W godzinach porannych obserwujemy pozytywne zakończenie sesji w Azji oraz nieznacznie rosnące notowania kontraktów terminowych na S&P 500 jak i DAX30, co pozwala oczekiwać iż przynajmniej w pierwszej godzinie notowań w Warszawie otoczenie będzie sprzyjać kupującym. Brak ważnych wydarzeń gospodarczych w trakcie dnia oznacza, iż w poszczególnych przypadkach duże znaczenie mogą mieć lokalne czynniki techniczne.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here