Naga MarketsJacek Brzeski
Jacek Brzeski (redaktor Polsat News) zaprasza na kolejny odcinek z serii Artyści Rynków

W 2019 roku indeks S&P 500 zyskuje już niemal 20%, a w środę przed amerykańskim Dniem Niepodległości testował nowe maksima tuż pod poziomem 3 tys. pkt. W tym samym czasie polski WIG20 jest kilkukrotnie wolniejszy, ze stopą zwrotu od początku roku (year-to-date, YTD) wynoszącą zaledwie 3%. O powodach tych dysproporcji pomimo słabych danych z gospodarki w USA i silnych dotyczących polskiej koniunktury w 11. odcinku „Artystów Rynków”, których prowadzącym jest znany z anteny Polsat New, Jacek Brzeski.


Gościem Jacka Brzeskiego w najnowszej odsłonie Artystów Rynków był Łukasz Wardyn, dyrektor CMC Markets na Europę Wschodnią. W trakcie rozmowy poruszono następujące kwestie:

  • Optymizm amerykańskich inwestorów, mimo słabych danych
  • Czy będzie obniżka stóp procentowych w USA?
  • Amerykańskie spółki technologiczne w indeksie FANG
  • Facebook i nowa kryptowaluta
  • Brexit, sytuacja FTSE 100 i rynek nieruchomości w London City
  • Kondycja polskiej gospodarki, a słaby WIG20

WIG20 pozostaje w tyle pomimo dobrych danych. S&P 500 zostawia konkurencję w tyle

Obecna sytuacja parkietów w Stanach Zjednoczonych zdaje się sugerować, że niezależnie od tego jak zmieniają się napięcia polityczne na świecie, czego nie zrobiłaby Rezerwa Federalna i jak słabe nie okazałyby się lokalne dane dotyczące PKB i inflacji, giełda i tak nastawiona jest na zyski. Widać to doskonale na wykresie indeksu S&P 500, który od czerwcowych dołków zyskuje już niemal 10%, a od początku roku (YTD) zarabia około 19%.

„Indeksy są na historycznych szczytach, indeksy nieruchomości również, podobnie jak instrumenty pochodne na rynku obligacji. W Stanach Zjednoczonych trwa prawdziwa fiesta, w środę zabrakło zaledwie pięciu punktów S&P500 do 3000” – komentuje Łukasz Wardyn z CMC Markets.

W jego ślady podąża również przemysłowy Dow Jones (DJIA), który w zeszłą środę również rysował nowe maksima, a technologiczny Nasdaq 100 potwierdza szczyty wybijane pod koniec kwietnia. Optymizm jest na tyle duży, że kolejne tygodnie, a nawet pojedyncze sesje powinny przynosić dalszą aprecjację amerykańskich parkietów:

S&P 500 przed Dniem Niepodległości wyraźnie się umacniał rysując historyczne maksima. SPX vs WIG20
S&P 500 przed Dniem Niepodległości wyraźnie się umacniał rysując historyczne maksima. SPX vs WIG20

Dobre dane, brakuje jednak dynamiki. WIG20 powinien być liderem?

Amerykanom we wzrostach nie przeszkadza fakt, że tempo wzrostu PKB w I kw. br. spadało do poziomu 2,2% z raportowanych kwartał wcześniej 3,4%. Inflacja również osuwa się stopniowo od połowy zeszłego roku, utrzymując się poniżej progu 2% rok do roku (rdr) wyznaczanego przez Rezerwę Federalną, a w lutym spadając do rekordowo niskiego poziomu 1,5%. W tym samym czasie inflacja w Polsce pnie się w górę nieprzerwanie od początku br. i w czerwcu wyniosła 2,6%. Natomiast tempo wzrostu PKB utrzymuje się od początku 2017 roku zdecydowanie powyżej średniej 4,5% rdr. Pomimo tego, to amerykańskie parkiety cieszą się cały czas rozwijającą hossą, a polski pozostaje w tyle za zachodnią konkurencją.

„WIG20 i WIG zaczynają rysować formacje wzrostowe, cały czas brakuje jednak paru punktów. W przypadku WIG20 oznacza to konieczność przejścia nad poziom 2420 pkt., zaczyna wyglądać to jednak coraz lepiej. Problem polega jednak na tym, że przy tak dobrej sytuacji gospodarczej i przy podniesionych prognozach PKB (…) brakuje wiele, brakuje dynamiki, a WIG20 powinien nawet wyprzedać swoich konkurentów w Stanach Zjednoczonych” – wyjaśnia dyrektor na Europę Wschodnią w CMC.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here