Naga MarketsWIG20 przejmują nowoczesne spółki, jak CD Projekt i AllegroIndeks WIG20 skupiający polskie blue chipy jeszcze nie ta dawno zdominowały był przez spółki państwowe. To jednak zaczyna się zmieniać, ponieważ teraz, większy udział w indeksie mają firmy prywatne z atrakcyjnych i nowoczesnych branż. Może to też oznaczać, że sam indeks będzie radził sobie lepiej.

  • Spółki z WIG20 o największych wycenach to obecnie CD Projekt i Allegro
  • Zmniejsza się udział firm państwowych ze “starych sektorów”
  • Notowania indeksu spadły do wsparcia

CD Projekt i Allegro z 27 proc. udziałem w WIG20

W indeksie WIG20 spółki o największej wycenie to obecnie CD Projekt i Allegro. Obie z nowoczesnych branż i prywatnym kapitale. Udział w indeksie obu firm to obecnie blisko 27 proc.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz też: Jak zainstalować MetaTrader 4 / 5 na MacOS Catalina? Prosty sposób

Zmiany w strukturze indeksu WIG20 od roku 2013 są bardzo znaczące. W tamtych czasach łączny udział firm energetycznych, paliwowych, górniczych i banków stanowił 76 proc., a obecnie niespełna 45 proc.

– Kierunek obecnych zmian struktury WIG20 jest oczekiwany i pożądany przez inwestorów. Jego zdominowanie w poprzednich latach przez sektor finansowy, który jest cykliczny, rodziło i nadal rodzi podwyższone ryzyko w przypadku osiągnięcia szczytu w cyklu koniunkturalnym i kolejnych okresach. Negatywne efekty takiej struktury WIG20 spotęgowało wprowadzenie podatku bankowego i repolonizacja sektora bankowego. Dowody tego zjawiska są widoczne w sprawozdaniach finansowych grupy PZU, która zmuszona była dokonać odpisów z tytułu utraty wartości nabytych pakietów akcji Pekao i Aliora. W strukturze WIG20 brakowało spółek wzrostowych, które w przypadku amerykańskich indeksów odpowiadały za odbicie po marcowym załamaniu i wymazanie całości spadków spowodowanych zamknięciem gospodarek w I kwartale – uważa Dariusz Świniarski, zarządzający funduszami w BPS TFI.

WIG20 na wsparciu

Notowania indeksu WIG 20 poruszają się na południe od czasu nieudanego ataku na opór przy 1860 pkt. W tym miesiącu minima znalazły się w okolicach 1625 pkt, gdzie obecnie wypada wsparcie.

Oprócz analizowanej pary walutowej, w ofercie XM znajdziesz jeszcze ponad 1000 innych instrumentów.
Sprawdź wielokrotnie nagradzanego brokera, u którego handluje ponad 2,5 mln traderów.

Wybicie w dół i kontynuacja niedźwiedziego trendu może prowadzić cenę do kolejnego obszaru wsparcia przy 1560 pkt.

Autor poleca również:

Spodobał Ci się artykuł? Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje wprost na swojego emaila? Zapisz się do naszego Newslettera. ZAPISZ SIĘ >>

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here