Naga MarketsJeden z salonów CCCGłówne indeksy na Wall Street ponownie zakończyły sesję na zwyżkach, nie przejmując się za bardzo rosnącymi napięciami zarówno na arenie międzynarodowej (USA-Chiny), jak i wewnątrz kraju. Ponownie największe wzrosty odnotowały spółki, które najbardziej skorzystają na otwarciu gospodarki.

Wall Street bez reakcji na sytuację w Stanach oraz na stosunki USA-Chiny

Rodzi się tylko pytanie, jak dużo jeszcze paliwa (w postaci poprawiających się danych makro) będą miały indeksy do kontynuacji wzrostów? W świetle rozwijających się protestów, w których w poniedziałek na skutek starć z Gwardią Narodową zginęła jedna osoba, postawione przed gubernatorami stanowymi zadanie otwierania gospodarek zeszło na drugi plan. Na pierwszym planie jest stłumienie zamieszek, które według D. Trumpa jest robione niewystarczająco ostro. W przeciwieństwie do ameryki silniejsze wzrosty zanotowały indeksy europejskie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Z jednej strony wzrosty są wspierane przez odbijające od swoich historycznych minimów wskaźniki aktywności gospodarczej, z drugiej strony przez oczekiwania na zwiększenie przez EBC pakietu stymulacyjnego, której zapowiedź inwestorzy oczekują na jutrzejszym posiedzeniu Rady Banku Centralnego. Jeżeli chodzi o dane makro, to dzisiaj rano poznaliśmy majowy odczyt chińskiego PMI dla usług, który wyniósł 55 pkt. Natomiast w trakcie dnia poznamy stopę bezrobocia w Niemczech oraz raport ADP, jak i PMI dla usług za maj dla amerykańskiej gospodarki.

Wczorajsza sesja również była udana dla polskich indeksów, gdzie obroty na całym rynku wyniosły ok. 1,3 mld zł. Ponownie indeks WIG-Energia kontynuował wzrosty, które były wspierane przez prezesa PGE o wydzieleniu aktywów węglowych. Wśród spółek z indeksu WIG20 najmocniej wzrastały akcje CCC, którym pomogła informacja o wzroście dziennego poziomu odwiedzalności centrów handlowych, co stwarza realną szansę na odrabianie strat wywołanych zamrożeniem gospodarki.

Pozytywny sentyment do sektora energetycznego przełożył się również na przeszło 8% wzrost notowań Tauronu, którego kursowi zamknięcia niewiele zabrakło do poziomu 2 zł. Dodatkowo wczoraj wieczorem Enea podała komunikat o podpisaniu z PKN Orlen porozumienia ws. warunków budowy bloku w Elektrowni Ostrołęka, na mocy którego Enea zmniejszy swoje zaangażowanie i stanie się udziałowcem mniejszościowym. Natomiast podana przez PGNiG informacja o opóźnieniach w uruchomieniu bloków energetycznych w Stalowej Woli i na Żeraniu, wespół ze złożeniem przez Gazprom do Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie skargi na wynik postępowania arbitrażowego ws. obniżenia ceny gazu przesyłanego gazociągiem jamalskim może nie wspierać notowań w krótkim terminie.

Autor poleca również: Conotoxia

invest

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here