Naga MarketsWIG20 powraca w okolice 1800 punktów. Mieszane zamknięcie w AzjiNa ostatniej sesji mijającego tygodnia w Warszawie obserwowaliśmy spadki szerokiego rynku, który obejmował wszystkie trzy główne indeksy akcji. Spośród spółek z indeksu WIG-20 jedynie sześć podmiotów zakończyło handel „nad kreską”, a sam indeks powrócił w okolicę 1800 punktów pomimo próby trwałego wybicia z trendu bocznego z którym mieliśmy do czynienia na początku zeszłego tygodnia.

Sektor usług powoli się odradza

Pomimo lepszych od oczekiwanych odczytów indeksów wyprzedzających PMI, minorowe nastroje panowały również na rynkach bazowych Starego Kontynentu. Sektor przemysłowy i usługowy Strefy Euro odnotował wzrost wskaźnika do poziomu odpowiednio 51,1 i 55,1 punktów, przy szacunkach analityków na poziomie 50 i 51 punktów. Cieszy w szczególności odbicie nastrojów w sektorze usług, który był najmocniej dotknięty negatywnymi efektami gospodarczego lockdown-u związanego z pandemią koronawirusa. Ankietowane spółki zaraportowały dynamikę wzrostu produkcji w najszybszym tempie od ponad dwóch. Również popyt ze strony kontrahentów wykazywał oznaki mocnego ożywienia. Z drugiej strony, zatrudnienie w obu sektorach zanotowało mocne spadki, co może stawiać pod znakiem zapytania ewentualne V-kształtne odbicie w dalszych miesiącach roku.

W Stanach Zjednoczonych, trendy w zakresie kształtowania się notowań głównych indeksów akcji z ostatnich dni zostały zachowane. Relatywną słabość wykazywały spółki technologiczne, które zanotowały większe, dzienne spadki niż S&P500. Akcje Intel-a spadły ponad 16% z uwagi na zapowiedziane przez firmę opóźnienie w produkcji chipów nowej generacji. W tym tygodniu wyniki kwartalne opublikują kolejni technologiczni giganci: Facebook, Amazon, Alphabet, Apple. Najważniejszymi kwestiami dla inwestorów pozostają również niezmiennie nowe informacje w zakresie pandemii COVID-19 oraz eskalacji napięć dyplomatycznych na linii USA-Chiny. Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła w niedzielę 16 mln, a od niedzieli wszyscy podróżni przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii z Hiszpanii będą zobowiązani do odbycia 14-dniowej kwarantanny.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Mieszane zamknięcia indeksów akcji w Azji (spadki w Tokio, lekkie wzrosty w Szanghaju) oraz poranne zachowanie kontraktów terminowych na DAX implikuje wg nas neutralne otwarcie na GPW w Warszawie. W ramach kalendarza makroekonomicznego warto dziś zwrócić uwagę na odczyt Indeks-u Ifo, który obrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here