Naga MarketsMarcin Tuszkiewicz, od 2008 aktywny uczestnik rynku giełdowego, od 2009 także rynku CFD. Współzałożyciel Investio.pl oraz Squaber.com. Twórca materiałów edukacyjnych, algorytmów skanujących rynki, półautomatów transakcyjnych oraz strategii inwestycyjnych. Podczas konferencji Invest Cuffs 2021, która rozpocznie się już 14 kwietnia, będzie jednym z prelegentów.

  • Marcin Tuszkiewicz jest współzałożycielem Investio.pl oraz Squaber.com
  • Podczas konferencji Invest Cuffs 2021 będzie jednym z prelegentów. Zapisz się już teraz
  • W wywiadzie komentuje m.in. aktualne perspektywy sektora bankowego.

Marcin Tuszkiewicz w wywiadzie dla Comparic.pl

Jak rozpoczęła się twoja przygoda ze Squaber.com?

Te artykuły również Cię zainteresują
Squaber.com to aplikacja, którą stworzyliśmy jako rozwój wcześniejszego pomysłu rozwijanego w Investio.pl. Początkowo chcieliśmy, aby w Investio było wszystko, jednak dostrzegliśmy, że inwestor giełdowy ma zupełnie inne potrzeby, aniżeli trader. Stąd też zdecydowaliśmy o stworzeniu aplikacji szytej na miarę, dostarczającej te informacje, jakich inwestor oczekuje.

Czy miałbyś jakąś radę dla początkujących inwestorów, na co szczególnie powinni zwracać uwagę podczas pierwszych decyzji inwestycyjnych?

Każdy inwestor, zwłaszcza początkujący powinien dwa razy zastanowić się, czy kupowana spółka jest tą inwestycją, jakiej faktycznie chce dokonać. Mowa tutaj w szczególności o poziomie ryzyka mierzonym zmiennością oraz prawdopodobieństwem jakiś niespodziewanych złych informacji.

Wiele spółek posiada potencjał do generowania fenomenalnych wyników, jednak np. zarząd nie jest w pełni transparentny, albo spółka działa w otoczeniu o podwyższonym ryzyku legislacyjnym itd. Im więcej takich potencjalnych problemów tym bardziej trzeba spółkę poznać i ją śledzić. Druga sprawa to unikanie (mimo ogromnej pokusy) spółek, które ni stąd ni zowąd drożeją o 40-50% z sesji na sesję, ponieważ na takich spółkach zarabiają przeważnie tylko doświadczeni inwestorzy.

Co czeka inwestorów w kolejnych miesiącach 2021 roku? Czy tzw. powrót do normalności przełoży się na kolejną falę wzrostów?

To już jest raczej zdyskontowane w cenie, większe znaczenie dla GPW ma przepływ kapitału, jeżeli kapitał zacznie szukać wyższych stóp zwrotu i skieruje się na rynki rozwijające się, to Polska na tym skorzysta.

Jak zapatrujesz się na WIG20, czy indeks ten ma szansę pokonać w końcu swój marazm i przebić poziomy przed covidowe?

Aktualnie mój bazowy scenariusz to właśnie kontynuacja wzrostów z października 2020 roku. Wybicie ponad 2000 punktów na WIG20 mogłoby dać pożądany impuls. Warto zwrócić uwagę, że małe spółki nie czekają na nic, tylko dobijają w końcu do szczytów z 2007 roku, co powinno być dobrym prognostykiem dla całej giełdy. Nie można jednak zapominać o ryzyku, dlatego w Squaberze zawsze wskazujemy poziom negacji scenariusza, a w przypadku WIG20 jest to spadek poniżej 1900 punktów.

Który sektor gospodarki twoim zdaniem powinien radzić sobie najlepiej w najbliższej przyszłości?

Wszystko co związane jest z nowymi technologiami oraz transformacją energetyczną. Te sektory już są drogie, ale to tam cały czas płyną pieniądze. Aktualnie świat zdaje się być mocno skupiony na tym, aby energia była wytwarzana w sposób bezemisyjny, a samochody był elektryczne lub wodorowe. Natomiast w dłuższym terminie dalsze przykuwanie naszej uwagi będzie w cenie, tj. serwisy, urządzenia, technologie pozwalające na to, abyśmy jeszcze więcej konsumowali.

Ostatnio sporo słyszymy o spodziewanym wyroku SN w sprawie frankowiczów. Co dalej czeka więc sektor bankowy? Czy w świecie niemalże zerowych stóp procentowych inwestorzy dalej powinni spoglądać w tym kierunku?

Bankowość to temat złożony, ponieważ z jednej strony są odpisy i koszty związane z frankowiczami, z drugiej strony mamy zapowiedzi i realnie wprowadzane opłaty. Proszę pamiętać, że niskie stopy procentowe nie będą wiecznie, a zaciągane dziś kredyty są na 30 lat, a zatem banki jeszcze swoje zarobią. Jeżeli świat oparty będzie na kredycie, to banki zawsze sobie poradzą. Jedynym realnym zagrożeniem jest wyparcie bankowości komercyjnej przez np. waluty cyfrowe banków centralnych, które mogłyby w sposób bezobsługowy niemalże udzielać linii kredytowej obywatelom danego kraju, natomiast aktualnie zdaje się, że jest to jeszcze odległa (jeżeli w ogóle możliwa biorąc pod uwagę koneksje i lobbing) droga.

Czego słuchacze mogą oczekiwać podczas twojej prelekcji na tegorocznym Invest Cuffs?

Nudnego tematu, który nikogo nie porwie, a z drugiej strony merytorycznego wsparcia ich inwestycji.

Marcina Tuszkiewicza będziesz mógł usłyszeć podczas Invest Cuffs. Konferencja to doroczne spotkanie zrzeszające branżę rynku inwestycyjnego – akcje, waluty, surowce, kryptowaluty, fundusze inwestycyjne. Jest jednym z największych tego typu wydarzeń w Europie. Co roku przyciąga ekspertów, przedstawicieli najważniejszych podmiotów w branży, klientów instytucjonalnych oraz detalicznych.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cd projekt red akcje | dax 30 | cena akcji pgnig | s p 500 | mrc akcje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here