Naga MarketsWIG20 ponownie traci. Lockdowny znów blokują EuropęPoczątek tygodnia przyniósł spadek głównego indeksu WIG na warszawskiej giełdzie o 0,17%. Na wyniku całego rynku najbardziej ciążył segment blue chipów – WIG20 stracił 0,44%, podczas gdy mWIG40 zyskał nieznaczne 0,07% a sWIG80 aż 1,04%. Sam początek sesji był pozytywny, na co wpływ miały nastroje napływające z Azji, gdzie przede wszystkim na pierwszy plan przebijały się dane z chińskiej gospodarki, która w trzecim kwartale rosła w tempie 4,9% r/r.

Chiny z dobrymi wynikami gospodarczymi

Pozytywnie przedstawiały się dane o produkcji przemysłowej za wrzesień (6,9% r/r wobec oczekiwanych 5,8%) i sprzedaży detalicznej (3,3% vs. 1,8%). Niemniej jednak optymizmu wystarczyło jedynie na pierwsze minuty sesji, gdyż w następnych godzinach po raz kolejny głównym rozgrywanym tematem stała się kwestia wymykającej się spod kontroli pandemii
koronawirusa w Polsce jak i w całej Europie. W coraz większej liczbie regionów obserwujemy obecnie wprowadzanie częściowych form lockdown’ów, które nie są z gospodarczego punktu widzenia aż tak dotkliwe jak wersja z wiosny bieżącego roku, lecz wciąż będą stanowić znaczący hamulec dla odbudowy gospodarczej. W związku z powyższym ostatni kwartał bieżącego roku będzie prawdopodobnie znacząco gorszy niż oczekiwano tego jeszcze na początku trzeciego- kwartału, a to z kolei może psuć nastroje inwestorów i wpływać na sytuację na rynkach.

Te artykuły również Cię zainteresują

Lokalnie dużo uwagi podczas wczorajszej sesji inwestorzy poświęcali akcjom PGE, które zyskały 7,36%. Powyższe wspierało ogłoszenie przez spółkę nowej strategii do 2030 roku z perspektywą do 2050 roku, która zakłada skierowanie się koncernu w kierunku odnawialnych źródeł energii. Poza PGE w WIG20 silnie zyskiwały także Tauron (+4,47%) oraz ponownie Allegro (2,39%). Obrót na szerokim rynku wyniósł 1,1 mld zł, co stanowi jak na poniedziałek znaczącą wartość.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Wczorajsza sesja w Stanach Zjednoczonych przebiegła pod dyktando sprzedających, którzy z godziny na godzinę wyprzedawali spółki wchodzące w skład najważniejszych indeksów. S&P 500 straciło w dniu wczorajszym 1,63%, a Nasdaq Composite 1,65%. Źródło obaw pozostaje analogiczne jak w Europie, czyli przełożenie dynamicznego wzrostu zachorowań na nowe obostrzenia dotyczące działalności gospodarczej. Co więcej, dzisiaj mija termin negocjacji w sprawie pakietu pomocowego jaki administracji Donalda Trumpa wyznaczyła Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Brak nowego dużego programu stymulacyjnego byłby przez rynki odebrane ściśle negatywnie. Kontrakty na DAX30 w godzinach porannych wskazują na spadek rzędu 0,7%, co pozwala oczekiwać spadkowego otwarcia sesji w Warszawie.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here