Naga MarketsWIG20 outsiderem w pierwszym kwartale 2021. Indeks pogrążany jest przez banki, twierdzi Sobiesław KozłowskiW 1 kwartale 2021 roku na polskiej giełdzie zdecydowanie najlepiej poradziły sobie mniejsze spółki skupione wokół sWIG80, podczas gdy WIG20 był outsiderem. Zrzeszający największe podmioty indeks dalej znajduje się w konsolidacji, trendzie bocznym, który trwa niemalże od początku roku. Jak wskazuje Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities, na antenie Comparic24, aktualnie na indeksie ciąży sektor bankowy, który to oczekuje na wynik w sprawie kredytów frankowych. Ten jednak nie zapada, ponieważ rozprawa po raz kolejny została przeniesiona, tym razem na 11 maja.

  • W pierwszym kwartale 2021 WIG20 został zdecydowanym outsiderem, kończąc pod kreską.
  • Najlepiej poradził sobie sWIG80, na kolejnym miejscu mWIG40.
  • Na głównym indeksie ciążą przede wszystkim banki, które wyczekują wyroku w sprawie frankowiczów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Małe i średnie spółki notują bardzo dobry 1 kw. 2021

– Jeżeli chodzi o pierwszy kwartał, to był to interesujący kwartał, ponieważ z jednej strony (w ujęciu globalnym) dolar się umacniał no i to był czynnik negatywny, jeśli chodzi o rynki wschodzące. Warto też odnotować te tendencje, które miały wpływ na nasz rynek, w tym sensie poprawę sentymentu do spółek wartościowych (value) no i pogorszenie sentymentu do wzrostowych (growth). – wskazuje Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities.

Zobacz również: CD Projekt z obniżoną rekomendacją! Nowa cena docelowa dla CDR to 172,22 zł i zalecenie „redukuj”

– Na polskim rynku kapitałowym to miało taki wymiar, że dobrze zachowały się indeksy małych i średnich spółek, tzn. sWIG80 i mWIG40, to jest ciekawe. No a właśnie nadal gwiazda naszego rynku, NewConnect, był w konsolidacji, czyli trendzie bocznym. – dodaje również.

Również w przypadku indeksu zrzeszającego największe spółki, tj. WIG20, widoczny był trend boczny, konsolidacja. W ciągu ostatnich miesięcy indeks ten wielokrotnie bronił swojego wsparcia w okolicach 1900 pkt, jednocześnie nie mogąc na trwałe wyjść powyżej 2000 pkt. O kondycji poszczególnych indeksów w 1 kw. 2021 roku informowaliśmy szerzej na kanale Comparic.pl.

WIG20 outsiderem wśród głównych indeksów

Jak wskazuje Sobiesław Kozłowski, w ramach przyśpieszonej akcji budowy księgi popytu (ABB) o wartości ponad 4 miliardów złotych de facto została częściowo odessana płynność z rynku, co mogło wpływać na generalną słabość WIG20.

– Na ten moment takim outsiderem pozostaje WIG20. Przy czym outsiderem na tle tych indeksów, bo generalnie patrząc po zachowaniu obligacji skarbowych, czy po rentowności obligacji skarbowych, czy po wynikach funduszy no to warto odnotować, że polskiego obligacje skarbowe, ich rentowności wyraźnie wzrosły w 1 kwartale, o sześćdziesiąt kilka punktów. – podkreśla dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities.

Jak wskazuje gość programu Comparic24, WIG20 ma szansę przestać być outsiderem wśród polskich indeksów, jednak na razie ciąży na nim sektory bankowy, który to z kolei cały czas oczekuje w niepewności w związku z oczekiwanym wyrokiem w sprawie kredytów frankowych. Pierwotnie miał on mieć miejsce jeszcze w marcu, jednak został on przełożony na kwiecień, a ostatnio ponownie, tym razem na maj (11 maj).

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin aktualnosci | forex kursy walut | akcje pkn orlen prognozy | blik | 1 btc |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here