Naga MarketsWIG20 osuwa się o prawie 4%, do poziomów z 2009 roku. DAX i S&P 500 również pod kreskąRozprzestrzeniający się koronawirus dalej odciska piętno na światowych rynkach. Od otwarcia na wyższym poziomie traci niemiecki  DAX futures, również kontrakty terminowe na S&P 500 wskazują na spadki po otwarciu rynku w USA. Jednak najsilniej osuwa się dziś indeks WIG20 z uwagi na coraz większą liczbę wykrytych przypadków COVID-19 w Polsce. Decyzje o zamknięciu szkół, przedszkoli i żłobków oraz inne ograniczenia mają pomóc w powstrzymaniu epidemii.


Kontrakty terminowe na S&P 500 wskazują na spadki po otwarciu Wall Street

Notowania indeksu DAX Futures otworzyły się dziś na poziomie wyższym od wczorajszego zamknięcia przez co indeks chwilę po godz. 12:10 znajdował się na plusie (0,85%). Jednakże kurs tracie od otwarcia, a na rynku nie widać optymizmu. Zarówno wczoraj jak i dziś cena porusza się w zakresie notowań z poniedziałku, kiedy to miało miejsce blisko 7,5-procentowe osunięcie.

W przypadku kontraktów terminowych E-mini na indeks S&P 500, wczoraj byliśmy świadkami częściowego odreagowania (+4,30%) poniedziałkowego załamania rynku. Dziś jednak notowania wracają do spadków, co nie wróży pozytywnego otwarcia sesji na Wall Street.

Od lewej: Wykres dzienny DAX Futures oraz E-mini S&P 500 - 11 marca 2020 r.
Od lewej: Wykres dzienny DAX Futures oraz E-mini S&P 500 – 11 marca 2020 r.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

WIG20 z największą stratą w Europie

Patrząc na notowania europejskich indeksów, WIG20 jest dziś liderem. Nie jest to jednak pozycja godna uznania, bowiem indeks 20 największych spółek notowanych na warszawskim parkiecie przewodzi spadkom w Europie.

Załamanie WIG20 w tym tygodniu zaprowadziło kurs do poziomów z okresu globalnego kryzysu finansowego, co widać na wykresie miesięcznym poniżej. W marcu 2009 roku, kiedy obecne poziomy cenowe widziane były po raz ostatni, notowania odzyskiwały straty wywołane krachem na rynku.

“Przy wzrostach obserwowanych na parkietach europejskich powodu [spadku WIG20] należy szukać lokalnie. Polskiej giełdzie nie pomogły słowa prezesa GPW, który nie wykluczył, że w sytuacji globalnego kryzysu konieczne mogłoby być zawieszanie notowań na polskiej giełdzie. Do tego decyzja rządu o zamknięciu szkół i uczelni podnosi ryzyko szoku gospodarczego” – napisał w raporcie Konrad Białas z TMS Brokers.

WIG 20 - wykres miesięczny - 11 marca 2020 r.
WIG 20 – wykres miesięczny – 11 marca 2020 r.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here