Naga MarketsAkcje PKN Orlen i Bogdanki we wtorek 16 lipcaWtorkowe obroty na szerokim rynku GPW wyniosły na koniec dnia 2,2 mld zł. Nudna sesja przemieniła się zatem w jedną z najaktywniejszych pod względem obrotu w ostatnich latach. Wytłumaczeniem tak gwałtownego wzrostu aktywności może być rewizja indeksów rynków wschodzących, której dokonało MSCI. Jednocześnie, Rada Ministrów przedłużyła we wtorek zawieszenie podatku od sprzedaży detalicznej, tzw. podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. Na przegląd wybranych informacji rynkowych zaprasza Comparic24.tv oraz broker XM.


Polska traci znaczenie w ramach indeksu MSCI, rośnie udział Chin

Główną globalną zmianą w indeksie MSCI było zwiększenie udziału w indeksie akcji chińskich, wiązało się to jednak ze zrobieniem miejsca przez inne kraje, w tym Polskę. Roszady w globalnych indeksach, szczególnie MSCI, są ważne z punktu widzenia dużych graczy, którzy muszą dopasować swoje portfele do zaktualizowanego składu. Stąd też ich podwyższona aktywność.

Te artykuły również Cię zainteresują
Warto dodać, że choć pod koniec wczorajszej sesji pojawiły się obroty, a indeksami zabujało, WIG20 ostatecznie zakończył dzień w okolicy, w której spędził większość sesji – to znaczy 0,3 proc. na minusie. 0,2 proc. stracił z kolei indeks szerokiego rynku WIG, natomiast sWIG80 oraz mWIG40 uniknęły spadków zyskując po 0,2 proc.

Podatek od sklepów wielkopowierzchniowych nadal zawieszony

Rada Ministrów przedłużyła we wtorek zawieszenie podatku od sprzedaży detalicznej, tzw. podatku od sklepów wielkopowierzchniowych, do 1 lipca 2020 r. – poinformowało we wtorek w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. Podatek dla branży handlowej wprowadzono w 2016 r. – nie był on jednak pobierany w związku z nakazem wydanym przez Komisję Europejską. W maju 2019 r. Sąd Unii Europejskiej (SUE) przyznał Polsce rację i orzekł, że podatek od sprzedaży detalicznej nie stanowi pomocy państwa. Sąd stwierdził nieważność decyzji KE i obciążył ją kosztami poniesionymi przez nasz kraj w związku z postępowaniem. Wyrok SUE jest jednak nieprawomocny. KE odwołała się od niego do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE).

“Biorąc pod uwagę toczące się postępowanie w TSUE, konieczne jest zawieszenie podatku do 1 lipca 2020 r.” – czytamy w komunikacie CIR. Centrum Informacyjne Rządu wskazało, że podatek od sprzedaży detalicznej będą płacić sprzedawcy, którzy osiągnęli w danym miesiącu przychód ze sprzedaży detalicznej ponad 17 mln zł.

Partnerem programu „To warto wiedzieć”, emitowanego codziennie o godzinie 09:00 na antenie Comparic24.tv jest międzynarodowy broker XM posiadający licencje CySEC, ASIC i FCA. Rozpocznij handel już od 5 dolarów i dołącz do ponad milionowej bazy klientów XM:

SPRAWDŹ OFERTĘ BROKERA XM I ZAŁÓŻ KONTOConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here