Naga MarketsWIG20 nie wykorzystał trendu i spadł o 1,5%Miniony tydzień na rynkach bazowych przebiegał w mieszanych nastrojach, w rezultacie indeksy na Starym Kontynencie kończyły tydzień w okolicach zamknięcia z poprzedzającego piątku. Inwestorom ciążył nadal temat pandemii, a dokładnie nadal przyrastające dzienne zakażania przy jednocześnie problemach z produkcją i dystrybucją szczepionek. Istotnym wydarzeniem było również posiedzenie EBC, chociaż gremium pozostawiło bez zmian podstawowe stopy procentowe.

WIG20 ze zniżką, w USA indeksy rosną

Stopy mają pozostać na obecnym lub niższym poziomie, dopóki Rada nie stwierdzi, że perspektywy inflacji w horyzoncie czasowym jej projekcji zdecydowanie zbliżają się do poziomu, który jest wystarczająco blisko, ale poniżej 2%. Prezes EBC – Christine Lagarde podkreśliła, że w bilansie ryzyka dla perspektywy wzrostu w strefie euro nadal przeważają czynniki o charakterze negatywnym, ale ich przewaga jest mniej wyraźna niż wcześniej. EBC podtrzymał również wielkość programu skupu aktywów PEPP na poziomie 1,85 bln euro.

Te artykuły również Cię zainteresują
W Stanach Zjednoczonych ostatni tydzień stał pod znakiem osiągnięcia kolejnych historycznych zarówno w przypadku S&P500, jak i technologicznego Nasdaq100, którego notowania zyskały w tym okresie ponad 4,0%, mimo iż w poniedziałek handel na Wall Street nie odbywał się z uwagi na święto Martina Luthera Kinga. Optymizm wynikał z kilku czynników. Jednym z nich była finalizacja kampanii Joe Bidena – w minionym tygodniu nastąpiło oficjalne zaprzysiężenie kandydata Demokratów na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Z drugiej strony wsparciem dla inwestorów było wystąpienie Janet Yellen, która jest nominowana na stanowisko sekretarza stanu w administracji nowego prezydenta. Yellen podkreśliła że jej podstawowym zadaniem będzie pomoc obywatelom amerykańskim w wydostaniu się z zapaści spowodowanej restrykcjami związanymi z pandemią COVID-19. Powyższe ma przede wszystkim opierać się na wielkim pakiecie fiskalnym, a kwestia jego kosztów i wzrostu zadłużenia pozostaje „na drugim planie”. Jednocześnie notowania poruszały się w rytm napływających wyników spółek. Jak do tej pory z indeksu S&P 500 wyniki za ostatni kwartał zaraportowało 68 z 500 spółek. Ich przychody były średnio o 3,89% wyższe od oczekiwań a zysk netto aż 28,16% wyższy, co sprzyjało utrzymywaniu się pozytywnego sentymentu na rynku.

Chociaż optymizm na szerokim rynku wraz z symbolicznym osłabieniem dolara amerykańskiego pozostawał wsparciem dla rynków emerging markets, krajowy WIG20 nie korzystał na powyższym trendzie. WIG20 stracił ponad 1,5% a blue chips ciążyły w największym stopniu sektor bankowy oraz górniczy z KGHM na czele. Z kolei pozytywnie zaskoczył sektor energetyczny – PGE, Tauron i Enea poinformowały o liście intencyjnym w sprawie współpracy przy projektach offshore. Co jednak było ważniejsze, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń potwierdził planowane wydzielenie aktywów węglowych, co chociaż mogło wydawać się, iż jest już przez inwestorów zdyskontowane, to jednak ponownie pozytywnie wpłynęło na notowania spółek z sektora energetycznego.

WIG-Energia zyskał w minionym tygodniu ponad 1,0%. Dobrze zachowywały się również spółki z WIG-Motoryzacja, WIG-Spożywczy oraz WIG-Nieruchomości. Po ubiegłotygodniowych spadkach indeksu krajowych blue chipów, WIG20 znalazł się poniżej poziomu 1950 punktów. Obecnie wsparciem pozostaje strefa 1860-1890 pkt. Mimo piątkowej korekty na uwagę zasługuje segment mniejszych spółek, które w powyższym otoczeniu zyskał ponad 1,0% i wyznaczyły najwyższy poziom od 2007 roku.

Na rynku walutowym nie nastąpiły większe ruchy – kurs EURUSD zanotował umiarkowany wzrost z 1,20 do 1,215 uwagi na osłabienie dolara amerykańskiego. W przypadku krajowej waluty kurs EURPLN poruszał się w okolicach 4,53-4,54. Bez większych zmian tydzień kończył się również na rynku ropy naftowej – gatunek Brent konsolidował się w zakresie 55-56 USD za baryłkę. Nieco większej optymizmu pojawiło się w przypadku metali szlachetnych, gdzie notowania srebra zyskały blisko 3,0% a ceny złota wzrosły o blisko 1,5%.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: mrc akcje | s&p notowania | bitcoin trader | pgn akcje | rynek kryptowalut |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here