Naga MarketsWIG20 najwyżej od 2018 roku. Grupa Azoty zyska na zamieszaniu wokół cen nawozów?Ostatnie wzrostowe sesje na WIG20 pozwoliły osiągnąć wyceny obserwowane ostatni raz w roku 2018. Jak wskazuje Marcin Tuszkiewicz, na kanale Comparic24, poprawa sentymentów na rynkach zagranicznych może pomóc polskiemu indeksowi kontynuować wzrosty, choć pojawiły się również pewne problemy. W ciekawej sytuacji znajduje się również Grupa Azoty, które w średnim terminie może zyskać na zamieszaniu wokół nawozów.WIG20 na poziomach z 2018

– Jeżeli chodzi o WIG20, to mamy pokonanie nowego szczytu. W zeszłym tygodniu rynek bardzo ładnie rósł do 2400 pkt, teraz jesteśmy już powyżej. Jeżeli spojrzeć na to w szerszej perspektywie czasowej, no to zaatakowaliśmy już takie poziomy, które były widziane ostatnio dobrych kilka lat temu. Bo tutaj ostatni raz cena była na takich poziomach w 2018 roku. No i otworzyła się teraz droga pomału do 2500 pkt. – wskazuje Marcin Tuszkiewicz.

– Warto jednak zauważyć, że tutaj w tych poziomach pojawiła się duża aktywność inwestorów. To niestety nie napawa jakimś ogromnym optymizmem, zwłaszcza jeżeli pojawi się spadek poniżej 2430 pkt. Wtedy można byłoby rozpocząć znowu korektę, chociaż warto zauważyć, że na rynkach międzynarodowych  mamy raczej powrót pozytywnego sentymentu. – dodaje także.

WIG20 najwyżej od 2018 roku. Grupa Azoty zyska na zamieszaniu wokół cen nawozów?
Notowania WIG20 dnia 15.10.2021. Źródło: Comparic.pl

W trakcie piątkowego otwarcia WIG20 notuje spadek swojej giełdowej wyceny. Indeks traci obecnie 0,14%, co oznacza spadek o 3,44 pkt względem poprzedniego zamknięcia, które wyniosło dokładnie 2 459,50 pkt. Aktualnie inwestorzy wyceniają więc indeks na równo 2 456,06 pkt.

Głosuj na Comparic.pl oraz Comparic24.tv w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów (OBI) 2021:

BIORĘ UDZIAŁ W OBI 2021

Grupa Azoty wybija

– Mamy fantastyczne wybicie, natomiast pytanie zasadnicze czy te koszty gazu, bo tam poza nawozami oczywiście jest drugi aspekt w grupie azoty, czyli polimery. Tutaj z Chin mamy problemy z dostawami, co spowodowało ogromny wystrzał. Na ten moment rynek wskazuje, że popyt jest większy aniżeli podaż i można by było oczekiwać dalszy wzrostów. Ale zwracam uwagę na to ryzyko, które się pojawia z bardzo dynamicznie rosnącymi cenami energii, cenami gazu przede wszystkim, które wywołują presję kosztową, której spółki twierdzą, że nie są w stanie przerzucić w pełni na odbiorców. – podkreśla Marcin Tuszkiewicz.

Jak słyszymy na antenie Comparic24, polskie spółki zajmujące się produkcją nawozów niejednokrotnie kontrolowane są przez skarb państwa, więc korzystają one ze wsparcia, realizując odgórne założenia (utrzymanie produkcji). Co więcej, potencjalny wzrost podaży gazu może spowodować obniżenie cen tego surowca, co jest niezwykle kluczowe z perspektywy producentów nawozów. Wtedy w średnim terminie spółki te mają szansę na utrzymanie wyższych marż. W krótkim terminie jest jednak duże ryzyko obciążenia stroną kosztową.

WIG20 najwyżej od 2018 roku. Grupa Azoty zyska na zamieszaniu wokół cen nawozów?
Notowania Grupy Azoty w latach 2020-2021. Źródło: Stooq.pl

W trakcie piątkowych notowań Grupa Azoty notuje wyraźne wzrosty swojej giełdowej wyceny. Akcje spółki zyskują obecnie 0,81%, co oznacza wzrost o 0,26 zł względem poprzedniego zamknięcia, które wyniosło dokładnie 32,20 zł. Aktualnie inwestorzy płacą więc za walor równo 32,46 zł.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dino akcje notowania | benefit notowania | kurs dolara usd | newconnect notowania | ten square games akcje wykres | cdprojekt akcje wykres | dax analiza |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here