Naga MarketsW ostatnim artykule na temat mwig40 mogłeś przeczytać o indeksie spółek średniej kapitalizacji, te spółki cechują się dużą zmiennością. Dzisiaj przeczytasz o najistotniejszych faktach na temat bliźniaczego indeksu – WIG20, który jest mniej zmienny, gdyż grupuje w sobie największe podmioty.


WIG20

WIG20 jest indeksem  blue-chip, największych i najbardziej płynnych spółek. Notowania rozpoczęto od 16 kwietnia 1994 roku od wartości 1000 punktów. WIG20 jest indeksem typu cenowego, co oznacza że przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę jedynie ceny zawartych w nim transakcji, a nie uwzględnia się dochodów z tytułu dywidend. W ramach WIG20 nie może być notowanych więcej niż 5 spółek z jednego sektora a także nie są w nim notowane fundusze inwestycyjne.

Notowania WIG20 od 1991 roku

W indeksie uczestniczy 20 spółek z  najwyższą  pozycją  w  rankingu wyznaczanym w  oparciu o dane po sesji w trzeci piątek lutego, maja, sierpnia i listopada. Ranking obliczany jest na podstawie obrotów za  ostatnie  12 miesięcy oraz wartości akcji w wolnym obrocie wyznaczoną w oparciu losowo wybrany kurs zamknięcia z ostatnich 5 dni sesyjnych licząc  wstecz od dnia rankingu.

Wyboru spółek uczestniczących w indeksie WIG20 dokonuje się w oparciu o dane po ostatniej sesji pierwszego miesiąca każdego roku. Operacja ta to rewizja roczna. Przy ustalaniu składu portfeli indeksów mamy także do czynienia z rewizjami (korektami) kwartalnymi na koniec kwietnia, lipca i października. Wspomniany wybór spółek opiera się na ściśle określonych zasadach. Na początku dokonuje się selekcji spółek, które spełniają określone kryteria i mogą uczestniczyć w rankingu danego indeksu.

Kryteria, które należy spełnić, aby zostać wpisanym na listę rankingową WIG20 to:

  • w wolnym obrocie znajduje się co najmniej 10% akcji danej spółki
  • wartość akcji większa niż 1 mln euro
  • spółka nie może być zakwalifikowana do Listy Alertów

Wartość indeksu jest podawana co 15 sekund od godziny 9:00 do 17:10. Teoretyczna wartość przed sesją jest ustalana od 8:30 do 9:00. Zaś zamknięcie ustalane jest o 17:10 z powtórzeniem o 17:15.

Na indeks WIG20 notowany jest kontrakt terminowy, który istnieje od 1998 roku a także inne indeksy jak WIG20 short, WIG20 lev a także WIG20 TR

WIG20TR – Total Return

Indeks WIG20TR jest obliczany od 3 grudnia 2012 roku, na podstawie wartości portfela akcji 20 największych i najbardziej płynnych spółek z Głównego Rynku GPW. Wartość bazową indeksu ustalono w dniu 31 grudnia 2004 r. na poziomie 1960,57 pkt. W odróżnieniu od indeksu WIG20, WIG20TR jest indeksem dochodowym, co oznacza że przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę zarówno ceny zawartych w nim transakcji oraz dochody z  tytułu dywidend.

Skład indeksu

Obecnie w skład indeksu wchodzą spółki: Asseco Poland, Aliorbank, BZWBK, CCC, Cyfrowy Polsat, Energa, Eurocash, JSW, KGHM, LPP, Lotos, Mbank, Orange, PEKAO, PGE, PGNIG, PKN Orlen, PKOBP, PZU oraz Tauron Polska Energia.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułOd inwestora do scalpera – AUDUSD testuje kluczowy opór
Następny artykułAUDNZD – test oporu na poziomie 1.0750
Trader, inwestor, bloger, absolwent The University of Information Technology and Management w Rzeszowie. Doświadczenie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz w firmach proptradingowych. Inwestowaniem zajmuje się od kryzysu w 2008 roku, począwszy od papierów wartościowych, przez kontrakty terminowe i rynek walutowy, który uważa za najciekawszy ze względu na swoją dynamikę oraz techniczny charakter. Specjalizuje się w rynku amerykańskich kontraktów terminowych ze szczególnym upodobaniem czytania taśmy i wolumenu (tape reading). Laureat VI edycji „Ligi Traderów” gdzie zajął trzecie miejsce oraz zdobywca II miejsca w konkursie inwestycyjnym organizowanym przez HFT Brokers. Prelegent podczas Konferencji Naga Markets w Warszawie. Nominowany także w kategorii Analityk rynku kryptowalutowego roku na Cryptocurrency World Expo 2017.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here