WIG20 pomimo trudnej koniunktury gospodarczej i sporego załamania notowań w marcu, poprzedni rok zakończył spadkiem o zaledwie 7,73%. Sytuacja prezentuje się jeszcze lepiej, jeśli porównamy zeszłoroczne minimum na 1248 pkt. względem ceny zamknięcia roku z 31 grudnia 2020 roku na 1984 pkt. Analitycy BNP Paribas dostrzegają pozytywne czynniki, które w ich opinii będą sprzyjać napływowi kapitału w kierunku rynków rozwijających się, takich jak polski, a skorzystać mają na tym w szczególności spółki wchodzące w skład indeksu WIG20.
- Analitycy BNP Paribas dostrzegli trendy, które mogą skierować kapitał w kierunku rynków wschodzących
- Może na tym skorzystać polski indeks blue chipów
- Naszą prognozę dotyczącą rynku akcyjnego w 2021 roku zobaczą Państwo pod tym odnośnikiem.
WIG ma zyskiwać na napływie kapitału do rynków wschodzących
Zdaniem analityków BNP Paribas najgorsze jeśli chodzi o pandemię mamy już za sobą, a program szczepień w krajach Unii Europejskiej na masową skalę rozrusza się jednak dopiero po kilku miesiącach. Ma to wpłynąć na poprawę gospodarczej koniunktury.
Te artykuły również Cię zainteresują
– Obecnie, bazowym scenariuszem ekonomistów Grupy BNP jest masowa dystrybucja szczepionki przeciwko COVID-19 od 2Q’21, co powinno przełożyć się na ograniczenie globalnej pandemii w drugiej połowie przyszłego roku. W związku z powyższym, w najnowszych prognozach gospodarczych, ekonomiści Grupy BNP Paribas spodziewają się silnego odbicia tempa wzrostu PKB w 2021 r.
Dzięki opublikowanym w środę minutkom z grudniowego spotkania Rezerwy Federalnej wiemy już, że Fed postanowił nie zmieniać głównych punktów polityki monetarnej Stanów Zjednoczonych na kolejne miesiące. Stopy procentowe zostaną utrzymane na obecnym poziomie, a programy skupu aktywów kontynuowane. Otoczenie luźnej polityki monetarnej będzie stymulować wzrosty na rynkach akcyjnych. Podobnego zdania są analitycy BNP Paribas.
– Dodatkowymi argumentami wspierającym w dłuższym terminie koniunkturę gospodarczą oraz rynkową są działania na froncie polityki fiskalnej i monetarnej. Pozostajemy pozytywnie nastawieni do zagranicznych rynków akcji. – stwierdzili.
Zobacz również: Prognozy Comparic.pl na 2021 rok – rynki akcji i GPW
Zwrócili także uwagę poziom dochodowości obligacji skarbowych. Jest ona nadal dość niska, choć w połowie tygodnia wzrosła powyżej 1%. Przełożyło się to m.in. na tymczasową deprecjację złota.
– Na globalnych rynkach akcji różnica pomiędzy dochodowością instrumentów udziałowych względem rentowności obligacji cały czas jest najwyższa od kryzysu w 2008 r. – zauważyli analitycy BNP. – Okazji upatrujemy przede wszystkim w ramach spółek cyklicznych, szczególnie przemysłowych i surowcowych.
Deprecjacja amerykańskiego dolara w nadchodzącym roku może zniechęcać międzynarodowych inwestorów do wkładania kapitału w rynek amerykański. Skorzystać na tym mogą rynki rozwijające się.
– Spodziewamy się również, że zakładana deprecjacja amerykańskiego dolara będzie wspierać nastroje i napływy na rynki akcji EM w nadchodzących miesiącach. – stwierdzili eksperci z BNP Paribas.
Udział zagranicznych inwestorów jest najwyższy wśród największych spółek na polskiej giełdzie. Zatem, na napływie międzynarodowego kapitału na nasz rodzimy parkiet skorzystać mogą przede wszystkim duże spółki.
– Tendencje te powinny zatem sprzyjać w szczególności krajowym blue chipom w WIG20 w 2021 roku. – zaznaczyli w raporcie analitycy BNP. – Zaznaczamy jednak, że kluczowa dla generowania dodatnich stóp zwrotu na rynkach akcji będzie selekcja, tak aby dokonać wyboru ewentualnych „zwycięzców” okresu po pandemii oraz omijać branże narażone w dalszym ciągu na negatywne efekty niesprzyjającego otoczenia.
Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:
- Prognozy Comparic.pl na 2021 rok – rynki akcji i GPW
- Prognozy redakcji Comparic.pl na rok 2021 – Rynek walutowy!
- Prognozy Comparic.pl na 2021 rok – Ropa naftowa i złoto. Czy złoto zdobędzie nowe maksima?