Naga MarketsWIG20 ma wzrastać w korzystnym otoczeniu gospodarczym w 2021 r., twierdzi BNPWIG20 pomimo trudnej koniunktury gospodarczej i sporego załamania notowań w marcu, poprzedni rok zakończył spadkiem o zaledwie 7,73%. Sytuacja prezentuje się jeszcze lepiej, jeśli porównamy zeszłoroczne minimum na 1248 pkt. względem ceny zamknięcia roku z 31 grudnia 2020 roku na 1984 pkt. Analitycy BNP Paribas dostrzegają pozytywne czynniki, które w ich opinii będą sprzyjać napływowi kapitału w kierunku rynków rozwijających się, takich jak polski, a skorzystać mają na tym w szczególności spółki wchodzące w skład indeksu WIG20.

  • Analitycy BNP Paribas dostrzegli trendy, które mogą skierować kapitał w kierunku rynków wschodzących
  • Może na tym skorzystać polski indeks blue chipów
  • Naszą prognozę dotyczącą rynku akcyjnego w 2021 roku zobaczą Państwo pod tym odnośnikiem.

WIG ma zyskiwać na napływie kapitału do rynków wschodzących

Zdaniem analityków BNP Paribas najgorsze jeśli chodzi o pandemię mamy już za sobą, a program szczepień w krajach Unii Europejskiej na masową skalę rozrusza się jednak dopiero po kilku miesiącach. Ma to wpłynąć na poprawę gospodarczej koniunktury.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Obecnie, bazowym scenariuszem ekonomistów Grupy BNP jest masowa dystrybucja szczepionki przeciwko COVID-19 od 2Q’21, co powinno przełożyć się na ograniczenie globalnej pandemii w drugiej połowie przyszłego roku. W związku z powyższym, w najnowszych prognozach gospodarczych, ekonomiści Grupy BNP Paribas spodziewają się silnego odbicia tempa wzrostu PKB w 2021 r. 

Plus500

Dzięki opublikowanym w środę minutkom z grudniowego spotkania Rezerwy Federalnej wiemy już, że Fed postanowił nie zmieniać głównych punktów polityki monetarnej Stanów Zjednoczonych na kolejne miesiące. Stopy procentowe zostaną utrzymane na obecnym poziomie, a programy skupu aktywów kontynuowane. Otoczenie luźnej polityki monetarnej będzie stymulować wzrosty na rynkach akcyjnych. Podobnego zdania są analitycy BNP Paribas.

– Dodatkowymi argumentami wspierającym w dłuższym terminie koniunkturę gospodarczą oraz rynkową są działania na froncie polityki fiskalnej i monetarnej. Pozostajemy pozytywnie nastawieni do zagranicznych rynków akcji. – stwierdzili.

Zobacz również: Prognozy Comparic.pl na 2021 rok – rynki akcji i GPW

Zwrócili także uwagę poziom dochodowości obligacji skarbowych. Jest ona nadal dość niska, choć w połowie tygodnia wzrosła powyżej 1%. Przełożyło się to m.in. na tymczasową deprecjację złota.

– Na globalnych rynkach akcji różnica pomiędzy dochodowością instrumentów udziałowych względem rentowności obligacji cały czas jest najwyższa od kryzysu w 2008 r. – zauważyli analitycy BNP. – Okazji upatrujemy przede wszystkim w ramach spółek cyklicznych, szczególnie przemysłowych i surowcowych. 

Deprecjacja amerykańskiego dolara w nadchodzącym roku może zniechęcać międzynarodowych inwestorów do wkładania kapitału w rynek amerykański. Skorzystać na tym mogą rynki rozwijające się.

– Spodziewamy się również, że zakładana deprecjacja amerykańskiego dolara będzie wspierać nastroje i napływy na rynki akcji EM w nadchodzących miesiącach. – stwierdzili eksperci z BNP Paribas.

WIG20 ma wzrastać w sprzyjającym otoczeniu gospodarczym w 2021 r., twierdzi BNP
Notowania indeksu WIG20 w ostatnich latach. Źródło: tradingview.com

Udział zagranicznych inwestorów jest najwyższy wśród największych spółek na polskiej giełdzie. Zatem, na napływie międzynarodowego kapitału na nasz rodzimy parkiet skorzystać mogą przede wszystkim duże spółki.

– Tendencje te powinny zatem sprzyjać w szczególności krajowym blue chipom w WIG20 w 2021 roku. – zaznaczyli w raporcie analitycy BNP. – Zaznaczamy jednak, że kluczowa dla generowania dodatnich stóp zwrotu na rynkach akcji będzie selekcja, tak aby dokonać wyboru ewentualnych „zwycięzców” okresu po pandemii oraz omijać branże narażone w dalszym ciągu na negatywne efekty niesprzyjającego otoczenia.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here