Naga MarketsNotowania USDPLN już od czerwca poruszają się w szerokim przedziale notowań 3.60-3.85. Trzy tygodnie temu strona kupująca starała się wybić górą, ale sprzedający pokazali siłę. Na wykresie powstała formacja Pin Bara, która wzmacnia scenariusz spadkowy.

Wyprzedaż polskiego złotego została rozpoczęta w połowie kwietnia bieżącego roku kalendarzowego. Przez kilka tygodni polski złoty osłabił się z poziomu 3.37 do 3.70. Przyczyny wyprzedaży nie należy szukać w polskiej gospodarce, ale w globalnych nastrojach, bowiem wszystkie waluty państw rozwiniętych zostały wyprzedane.

besplatne szkolenia

Patrząc techniczne mamy do czynienia z trendem wzrostowym, notowania na interwale tygodniowym poruszają się w kanale wzrostowym. Wybicie górą świadczyłoby o możliwości powrotu notowań w okolicę poziomu 4.00. Jest to bardziej pesymistyczny scenariusz. Z kolei wybicie dołem oświadczałoby spadek notowań przynajmniej w okolicę poziomu 3.45.

Notowania USDPLN, interwał tygodniowy

Notowania USDPLN, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

Ostatnia zwyżka indeksu WIG 20 daje spore pole do popisu. Bowiem w dalszym ciągu kapitał zagraniczny w największej mierze dyktuje kierunek kursu USDPLN. Wzrost indeksu WIG 20 świadczy o napływie zagranicznego kapitału, co pozytywnie powinno przełożyć się na polską walutę.

Poniżej przedstawiono wykres indeksu WIG 20 oraz USDPLN

Poniżej przedstawiono wykres indeksu WIG 20 oraz USDPLN

Źródło: Admiral Markets, Supreme Edition

Pierwsze okno powyższej grafiki przedstawia wykres WIG 20, natomiast drugie pary walutowej USDPLN. Jak widać polski indeks często wyprzedzał notowania pary walutowej USDPLN. Z tego powodu jego dalsza zwyżka powinna pozytywnie wpłynąć na rodzimą walutę.

W nadchodzących dniach na polską walutę będzie wpływać Turcja. Utrzymanie liry tureckiej poniżej poziomu 7.00 będzie ukojeniem dla inwestorów. Z kolei wzrost powyżej tego poziomu mógłby doprowadzić do kolejnej paniki na rynku, co przełoży się na migrację kapitału do bezpieczniejszych przystani. Polski złoty się do niej nie zalicza, dlatego również byśmy na tym ucierpieli.

Edukacja Admiral Markets

Z pozostałych danych makroekonomicznych w poniedziałek został opublikowany wskaźnik PMI. W sierpniu spadł z poziomu 52,9 do poziomu 51,4 sygnalizując wolniejsze tempo wzrostu polskiego sektora przemysłowego.

Oprócz tego w środę poznamy stopy procentowe ustalane przez RPP, pozostaną na niezmienionym poziomie.

WIG 20 – spojrzenie techniczne

Strona kupująca na indeksie WIG 20 ma przed sobą bardzo ważny opór w okolicy 2400 punktów. Jego pokonanie byłoby jednoznaczne z dalszym wzrostem w okolicę 2577 punktów, co na dzień dzisiejszy pozostanie bazowym scenariuszem. Przeszkodą do pokonania wspomnianego poziomu może też być wcześniej powstała formacja Pin Bara. Nieudane pokonanie oporu będzie mogło doprowadzić do kolejnego testu dolnej bandy kanału wzrostowego.

Notowania WIG 20, interwał tygodniowy

Notowania WIG 20, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral MarketsConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here