Naga MarketsWIG20 liderem wzrostów w Europie. Inwestorzy akceptują rekordowe poziomy ryzykaBrak sesji w Stanach Zjednoczonych w związku z poniedziałkowymi obchodami Dnia Prezydenta nie oznaczał, że na polskiej GPW nic się nie działo. Piątkowe informacje z amerykańskiego rynku pracy oraz dane gospodarcze z Azji spowodowały, że na rynkach utrzymał się apetyty na ryzyko a indeksy giełdowe, w tym WIG20, mocniej rosły. Michał Palaczyk ze Squaber.com przygląda się sytuacji na parkietach po zakończeniu pierwszej sesji w tym tygodniu.

  • ponad 6% w poniedziałek rosły akcje JSW oraz Santander Bank Polska. Dobrze radziły sobie również PKO BP oraz Lotos
  • Po stronie spadkowiczów znalazły się jedynie PGE i Allegro tracąc marginalne 0,03% oraz 0,14%
  • W najnowszym odcinków Sygnałów Dnia między innymi analiza akcji Dino Polska oraz Mercator Medical

Rekordowy apetyt na ryzyko napędza giełdy na całym świecie

Jak zauważa Michał Palaczyk, już nie tylko „YOLO-traders”, czy „TikTok investors”, czyli detaliczni traderzy z bardzo dużą ekspozycją na ryzykowne aktywa posiadają bardzo duży apetyt na wysokie stopy zwrotu. Badanie Bank of America pokazuje, że niska awersja do ryzyka widoczna jest również wśród inwestorów instytucjonalnych, którzy podejmują największy poziom ryzyka przy swoich inwestycjach od ostatnich (co najmniej) 20 lat.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wszystko to powoduje, że dynamicznie umacniają się rynki giełdowe na całym świecie, odbijają waluty rynków wschodzących (w tym złoty), rosną główne surowce, a tradycyjne bezpieczne przystanie takie jak dolar oraz frank szwajcarski znajdują się odwrocie.

W tej chwili już nie tylko ulica, ale również większe instytucje posiadają większy apetyt na ryzyko. Uwierzyli w to, że uratują świat przed kryzysem, więc chcą ryzykować tyle pieniędzy, ile tylko się da, na maksymalnej dźwigni. W efekcie poziom akceptacji ryzyka wśród tychże podmiotów znalazł się na rekordowych pułapach – komentuje Palaczyk.

Na rynku giełdowym coraz większa ilość środków płynie do sektora technologicznego, gdzie jeszcze miesiąc temu większy kapitał gromadziły banki i spółki z sektora finansowego. Chociaż w czasie pandemii wydawało się, że przepływ do branż z sektora „tech” był rekordowy to początek lutego pokazuje, że wartości te nawet nie znajdowały się przy maksymalnych pułapach.

WIG20 jednym z liderów wzrostów wśród europejskich indeksów

Dzięki temu wysokiemu apetytowi na ryzyko i słabości dolara amerykańskiego, początek tygodnia na krajowym rynku przyniósł ze sobą silne odbicie WIG20 o 1,95%. W efekcie, polski indeks blue chipów był jednym z sześciu najmocniejszych na całym Starym Kontynencie.

Jako ciekawostkę warto podać fakt, że największe obroty generowały akcje Allegro, które znalazły się w grupie jedynych dwóch walorów kończących piątkową sesję na minimalnym minusie. Po stronie wzrostowej dominowały natomiast spółki JSW oraz Santander Bank Polska.

Normalnie poniedziałkowe zachowanie WIG20 nazwałbym sesją przełomu, gdzie wybity został układ korekty, która trwała półtora miesiąca. Natomiast poniedziałkowe wybicie jest bez obrotów, bez Stanów Zjednoczonych i bez kapitału zagranicznego, dlatego rysowanie przyszłych scenariuszy jest ryzykowne – wyjaśnia Michał Palaczyk.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: s&p 500 spółki | giełda komentarze | kursy ropy | cd projekt notowanie | akcje cd projekt |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here