Naga MarketsWIG20 korzysta z efektu Allegro, ten może jednak wkrótce odwrócić. Uważa Maciej Leściorz z CMC Markets
Prezes Allegro, Francois Nuyts

W tym momencie indeks WIG20 zyskuje od początku listopada 21,5%, co jest jednym z najlepszych wyników na przestrzeni ostatnich 20 lat. Piotr Gembarowski z Comparic24.tv podczas rozmowy z Maciejem Leściorzem, analitykiem CMC Markets, zadaje pytanie, czy jest to efekt debiutu Allegro na warszawskim pakiecie oraz informacji o szczepionkach przeciwko Covid-19, czy też nadwyżek kapitałowych w portfelach inwestorów instytucjonalnych.

  • W trakcie ostatniej sesji miesiąca WIG20 traci 0,8%. Najsilniej osuwają się akcje LPP, Pekao, Alior Banku oraz Santander Bank Polska tracąc od 3,4% do 4,7%
  • Po stronie wzrostowej znajdują się tylko 4 spółki, wśród których najsilniej rośnie CD Projekt oraz PKN Orlen dodające do swojej wartości 6,7% oraz 5,8%
  • Indeks polskich blue chipów jest o krok od zamknięcia jednego z najlepszych miesięcy w przeciągu ostatnich 20 lat swojej historii

Te artykuły również Cię zainteresują
WIG20 i efekt Allegro. Wpływ IPO giganta e-commerce na wycenę indeksu

W poniedziałkowej rozmowie Piotra Gembarowskiego poruszono między innymi temat bardzo silnych listopadowych wzrostów WIG20, które uplasowały polski indeks w gronie europejskich liderów wzrostów. Wraz z Maciejem Leściorzem szuka odpowiedzi na pytanie czy był to jedynie efekt Allegro i szczepionek przeciwko Covid-19, czy też pojawiły się inne czynniki sprzyjające aprecjacji.

W tak dynamicznych wzrostach WIG20 znaczenie ma sama struktura indeksu, gdzie banki mają dosyć pokaźny wkład, a te mocno szorowały po dnie. Allegro niezaprzeczalnie pomogło i przyciągnęło kapitał zagraniczny na rynek, tym samym jest zagrożenie, że wkrótce będzie to działało na niekorzyść indeksu. Kluczowe jest również to, że rynek znajdował się bardzo nisko, pojawiła się euforia, a rynki wschodzące podpięły się pod ruchy na rynkach zagranicznych – komentował Maciej Leściorz.

Oprócz tego w programie poruszono kwestie amerykańskiego rynku nieruchomości oraz sygnałów zbliżonych do tych sprzed kryzysu, który miał miejsce w 2008 roku. Maciej Leściorz odpowiadał również na pytania dotyczące złej kondycji państwowych spółek w czasie pandemii oraz prognoz dla GPW w grudniu 2020.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs euro jest obecnie najwyższy względem dolara od września
Następny artykułApetyt na ryzyko osłabia dolara amerykańskiego. NZD zyskuje po dobrych danych z Chin
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here