Naga MarketsWIG20 kontra Europa środkowo-wschodnia – podsumowanie roku 2020.Miniony rok 2020 był dla GPW w Warszawie zarówno burzliwy, jak i przełomowy, nie tylko ze względu na marcowy krach, ale również przez lawinowy napływ inwestorów indywidualnych czy też powrót debiutów, na co giełda czekała ponad 2 lata. Pojawiła się więc realna szansa, że GPW powróci do łask inwestorów. Dodatkowo obserwowane obecnie ożywienie może skutkować tym, że nowo nabyci inwestorzy pozostają na dłużej. I choć samej GPW w Warszawie, pomimo tych niewątpliwie pozytywnych impulsów, dalej daleko do czołowych, światowych parkietów, to warto porównać krajowy parkiet do lokalnej konkurencji.

  • WIG20 w 2020 roku zachowywał się zdecydowanie słabiej niż niemiecki DAX czy też Turecki XU100.
  • W przypadku państw grupy wyszehradzkiej można mówić o bardzo dużej zbieżności – przez większość roku indeksy zachowywały się identycznie.
  • WIG20 cechuje się jednak wyższą dynamiką odbicia niż zadłużone państwa południa Europy (Hiszpański IBEX czy też Grecki ATH).

WIG20 na tle indeksów giełdowych państw regionu.

Najważniejszy polski partner handlowy, największa gospodarka Unii Europejskiej czy też najbardziej innowacyjne państwo na świecie – mowa tutaj oczywiście o Niemczech. Porównanie polskiej giełdy warto więc zacząć od zdecydowanie najsilniejszego podmiotu w naszym regionie. Należy mieć jednak na uwadze, że niemiecki DAX „to inna liga” w porównaniu do WIG20.

Te artykuły również Cię zainteresują
WIG20 kontra Europa środkowo-wschodnia – podsumowanie roku 2020.
Porównanie indeksu WIG20 oraz DAX w 2020 roku, Źródło: Stooq.pl

Jak można zauważyć, w początkowym okresie, tj. luty, marzec i kwiecień, indeksy zachowywały się podobnie. Co prawda WIG 20 zanotował nieznacznie większy spadek, jednak różnice te nie są znaczne. Zdecydowanie ciekawszą kwestią jest wiosenno-letnie ożywienie. Niemiecki Indeks już w połowie lipca uzyskał poziom z początku roku (choć ostatecznie go nie przebił), podczas gdy WIG20 do dzisiaj znajduje się „pod kreską”. Tak więc o ile dynamika spadków była podobna, o tyle tempo odrabiania strat było zdecydowanie wolniejsze. Dodatkowo ponowny nawrót epidemii jesienią również zdecydowanie bardziej wpłynął na WIG20 aniżeli niemiecki DAX.

WIG20 kontra Europa środkowo-wschodnia – podsumowanie roku 2020.
Porównanie indeksu WIG20 oraz PX w 2020 roku, Źródło: Stooq.pl

Z kolei czeski indeks PX zachowuje się niemal identycznie jak krajowy WIG20. W ciągu ostatniego roku jedynie przez krótki okres (Sierpień) rodzinny indeks cechował się lepszą kondycją aniżeli południowy sąsiad, jednak w ogólnym rozrachunku jest to zdecydowanie drobny epizod aniżeli reguła.

WIG20 kontra Europa środkowo-wschodnia – podsumowanie roku 2020.
Porównanie indeksu WIG20 oraz BUX w 2020 roku, Źródło: Stooq.pl

Zbliżoną dynamikę zaobserwować można również przypadku Węgierskiego BUX-a, jednak w tym przypadku warto zauważyć, że o ile dynamika w okresach najbardziej dynamicznych wzrostów/spadków się pokrywają, to w przypadku występujące na rynkach letniej stagnacji rodzinny indeks WIG20 prezentował się lepiej od węgierskiego BUX-a. Niemniej zbieżność ta jest dalej większa aniżeli w przypadku indeksu DAX.

WIG20 kontra państwa południa.

WIG20 kontra Europa środkowo-wschodnia – podsumowanie roku 2020.
Porównanie indeksu WIG20 oraz XU100 w 2020 roku, Źródło: Stooq.pl

Ciekawym porównaniem może być natomiast Turecki indeks XU100. Charakteryzował się on zdecydowanie lepszą kondycją niż WIG20 przez cały rok. Zarówno wielkość marcowych spadków, jak i dynamika odbicia deklasuje rodziny indeks. Warto jednak zauważyć, że turecki indeks dostąpił gwałtownego tąpnięcia końcem lipca, podczas gdy WIG20 znajdował się w tym czasie w stabilnym trendzie bocznym. Niemniej finalnie XU100 znajduje się ok. 35% powyżej początku roku, a tymczasem WIG20 dalej znajduje się ok. 5% poniżej styczniowego otwarcia.

WIG20 kontra Europa środkowo-wschodnia – podsumowanie roku 2020.
Porównanie indeksu WIG20 oraz ATH w 2020 roku, Źródło: Stooq.pl

Jako lekką osłodę, na co najwyżej średnio pozytywne wnioski do tej pory, można przedstawić porównanie z Greckim indeksem ATH. Podobnie jak w przypadku pozostałych unijnych indeksów początek roku jest bardzo zbliżony dla obydwu notowań, jednak tym razem to Polski indeks cechuje się zdecydowanie lepszą dynamiką przez cały okres odbicia. Należy mieć jedna na uwadze perturbacje, jakie w ostatnich latach przeszła grecka gospodarka. Podobna sytuacja dotyczy również Hiszpańskiego IBEX, jednak już Portugalski PSI20 cechuje się bardzo mocno zbliżoną dynamiką do WIG20 (podobnie jak Czeski PX).

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here