Naga MarketsWIG20 konsoliduje przy 1800 pkt., WIG-Energia z 10% wzrostemW trakcie czwartkowego handlu główny indeks, WIG20, wzrósł o 0,45%. mWIG40 spadł 0,49% podczas gdy sWIG80 podbił o 0,77%. Obroty na szerokim rynku wyniosły nieco ponad 1mld PLN z czego blisko 900 mln przypadło na główny indeks. Najmocniejszym sub-indeksem był dziś WIG-Energia ze wzrostem ponad 10%.

Giełdy bez większych emocji. Ciągłe obawy przed drugą falą pandemii

Czwartkowy obrót na globalnych indeksach nie przyniósł większych emocji. Zarówno Azja jak i Europa konsolidowały po ostatnich wzrostach. Również sesja w USA mija, jak dotąd, blisko punktu odniesienia. Najważniejszym tematem zdają się być obawy związane z potencjalnym scenariuszem drugiej fali zachorowań na COVID19 (obawy te podbijane są przez ostatnie wydarzenia w Pekinie). W Europie dużo mówi się też o problemach WireCard, niemieckiej firmy płatniczej. Widocznym jest iż po odbiciu z poniedziałku większość globalnych inwestorów powstrzymuje się od zajmowania dalszych pozycji.

Lokalnie „gwiazdą” sesji był bez wątpienia WIG-Energia ze zwyżką ponad 10%. Sub-indeks „ciągnięty był na północ” m.in. przez 14% zwyżkę akcji PGE oraz 16% wzrosty Tauronu. Skokowy popyt na akcje ww. spółek energetycznych był reakcją na doniesienia z MAP. Minister Sasin stwierdził, iż „ Ministerstwo Aktywów Państwowych ocenia pozytywnie pomysł wydzielenia aktywów węglowych z grup energetycznych”. Scenariusz ten jest „grany” na rynku w ostatnich tygodniach, co generuje podwyższoną zmienność/aktywność na spółkach energetycznych, które mogłyby pozbyć się węglowego balastu z bilansów. Pomimo mniejszych obrotów równie ciekawie było na szerokim rynku, gdzie ponownie obserwowaliśmy aktywność na spółkach gamingowych (GameOPS ze wzrostem 23%). Dużo się też, w dalszym ciągu, dzieje m.in. na walorach Biomedu Lublin (+7,8%) czy Harpera (5,8%), co jest pokłosiem przebiegu COVID19 w kraju.

Z rynkowego punktu widzenia dzisiejszy handel mieści się w ramach zmienności od wtorku, stąd należy uznać, że jesteśmy świadkami lokalnej konsolidacji blisko 1800 pkt. na WIG20. Tradycyjnie czekamy (lekki spadek obrotów w ostatnich dniach) na dalsze sygnały z rynków bazowych (SPX/DAX), które również konsolidują.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here