Naga Markets

WIG20 kończy tydzień wyprzedażą. Skąd na GPW tyle strachu?WIG20 kończy tydzień na znacznym, ponad sześcioprocentowym minusie. Znane powiedzenie giełdowe mówi, iż “nie ma hossy bez banków”. Banki są tym sektorem, który w największym stopniu ucierpiał w wyniku zawirowań w Stanach Zjednoczonych związanych z upadłością SVB. Obawy o stabilność sektora finansowego spowodowały paniczną wyprzedaż akcji większości spółek, co też przełożyło się na fatalny sentyment na naszym rodzimym rynku, mimo iż upadłość SVB bezpośrednio nas nie dotyczy.

GPW krwawi pomimo poprawy sentymentu

Informacją dodającą nieco otuchy giełdowym bykom może być fakt, iż FED oraz Departament Skarbu zdecydowały się na bezprecedensowy krok w postaci zagwarantowania depozytariuszom posiadającym środki finansowe w SVB ich pełny 100% zwrot a nie do ustawowej kwoty 250 tys. USD. Jest to jasny sygnał, że sektor finansowy odrobił lekcję z 2008 roku i za wszelką cenę nie dopuści do eskalacji problemu oraz zachwiania stabilności sektora finansowego.Na naszym rodzimym podwórku głównym czynnikiem ryzyka wiszącym nad bankami niczym miecz Damoklesa jest wyrok TSUE ws. kredytów frankowych. W celu ograniczenia czynnika ryzyka w postaci ewentualnych problemów z wypłacalnością, KNF zaleciła kilku bankom niewypłacanie dywidendy do wydania rozstrzygnięcia TSUE. Należy również pamiętać, że nie znamy również szczegółów dotyczących ewentualnego przedłużenia programu wakacji kredytowych na rok 2024.

Nadchodzący tydzień przyniesie kluczowe wydarzenie w postaci posiedzenia FED i decyzji ws. podwyżki stóp procentowych. Dotychczas niemal pewna była podwyżka o 50 pb, jednak po upadłości SVB konsensus rynkowy oczekuje od Jerome Powella zdecydowanie bardziej gołębiego podejścia, co stwarza spore pole do ewentualnego zaskoczenia. Krótko mówiąc, do środy czeka nas kontynuacja nerwowej sytuacji na rynkach kapitałowych.

Autor: Maciej Kietliński, Ekspert Rynku Akcji, XTB

Redakcja poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

AVA TradeConotoxia
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułPrzegląd dnia Comparic.pl: Bitcoin zyskał ponad 20% w kilka dni. Największa kryptowaluta nie zwalnia tempa!
Następny artykułTesla stoi w obliczu dużej konkurencji w Chinach. Czy Ameryka może być następna?
Reprezentuje XTB w mediach (m.in. TVN BiŚ, Polsat News, TVP Info, Bankier TV, czy Onet TV) oraz jest autorem artykułów w prasie finansowej takiej jak Parkiet, Puls Biznesu oraz Dziennik Gazeta Prawna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here