Naga MarketsTen Square Games akcje spółkiOstatni raz na temat WIG20 pisałem na początku lutego. Od tamtej pory sporo zmieniło się na wykresie polskiego benchmarku, a po nadzwyczaj nudnym kwietniu maj przynosi wiele emocji. Po 11 sesjach w trakcie których WIG20 rysował kolejne czarne świece, na wykresie nareszcie pojawiła się jaskółka zapowiadająca wzrosty. Ale czy na pewno? 


Sell in May and go away nadzwyczaj trafnie określa sytuację na polskim parkiecie w ostatnich dwóch tygodniach. Indeks WIG20 nie tylko zanurkował w maju o ponad 7,7% (licząc od kwietniowego zamknięcia do ostatniego lokalnego minimum) ale i znalazł się poniżej tegorocznego otwarcia na poziomie 2293 punktów.

Wykres WIG20 z zaznaczonym poziomem styczniowego otwarcia rynku
Wykres WIG20 z zaznaczonym poziomem styczniowego otwarcia rynku | źródło: TradingView

WIG20 na wsparciu

Zanim przejdę do analizy aktualnej sytuacji na wykresie chciałbym powrócić na chwilę do przełomu 2016 oraz 2017 roku. Wówczas WIG20 pozostawał w rejonie 1600-1700 punktów, a prawdziwy trend wzrostowy rozpoczął się w grudniu 2016 roku. Byliśmy wówczas świadkami niemal trzynastu miesięcy wzrostów, poprzecinanych lokalnymi korektami.

Połączywszy minima z 23 czerwca i 16 listopada 2016 roku jesteśmy w stanie stworzyć linię trendu, która jednocześnie stanowić może dolne ograniczenie szerokiego kanału wzrostowego.

Wykres dzienny WIG20
Wykres dzienny WIG20 | źródło: TradingView

Ostatni raz dolne ograniczenie zaznaczonego kanału testowane było 26 października minionego roku. Obecnie, po majowej wyprzedaży mamy do czynienia z powtórnym testem tego samego wsparcia w rejonie 2150 punktów. Czy historia ponownie się powtórzy?

Wyprzedaż dobiega końca?

O potencjalnym końcu spadków pisałem m.in. na grupie Zyskowna strona giełdy… gdzie wskazywałem na poziom 2150 jako potencjalne miejsce odwrotu niedźwiedzi. Miejsce to nie jest przypadkowe ponieważ oprócz dolnego ograniczenia kanału wzrostowego znaleźć tam możemy średnią 200 SMA na wykresie tygodniowym.

Wykres tygodniowy WIG20
Wykres tygodniowy WIG20 | źródło: TradingView

Na uwagę zasługuje również oscylator stochastyczny, który na wykresie tygodniowym wskazuje na wyraźne wyprzedanie rynku. Sytuacja ta nie powinna zresztą dziwić, biorąc pod uwagę rozmiar spadków jakich byliśmy świadkami na początku miesiąca.

Podobna sytuacja rysuje się na wykresie dziennym, gdzie mamy już do czynienia sygnałem płynącym wprost z oscylatora stochastycznego, którego linia szybka przekroczyła linię wolną.

Strategie inwestycyjne

Choć wciąż nie wybito zakresu zmienności świecy z poniedziałku, 13 maja więc de facto WIG20 pozostaje w formacji inside bar to jednak dzisiejsza sesja skłania do bardziej optymistycznego poglądu na przyszłość polskiego benchmarku. Wycena indeksu nie tylko powróciła powyżej linii trendu, ale i dwukrotnie odbiła od okolic 2150 punktów co pokazuje niechęć do dalszych spadków.

W związku z tym, inwestorzy o agresywnym podejściu do rynku mogą już w trakcie piątkowej sesji próbować wejść w długie pozycje na indeksie WIG20. Posłużyć do tego może certyfikat Turbo Long 2120,0 oferujący atrakcyjny poziom dźwigni przy jednocześnie dostatecznie oddalonym poziomie bariery.

Inwestorzy o umiarkowanym nastawieniu do ryzyka poczekają na potwierdzone wybicie formacji inside bar i powrót wyceny WIG20 powyżej 2200 punktów.

Inwestorzy o wysokiej awersji do ryzyka poczekają na utworzenie się nowego, wyższego minimum na wykresie dziennym, które posłuży im do wejścia w rynek.

Wykres dzienny WIG20 z zaznaczonymi poziomami formacji inside bar
Wykres dzienny WIG20 z zaznaczonymi poziomami formacji inside bar | źródło: TradingView

Poziom docelowy wzrostów sięga okolic 2300 punktów. Znajduje się tam średnia 200 SMA na wykresie dziennym oraz (nieco niżej) średnia 50 SMA na wykresie tygodniowym. Retest tych okolic będzie kluczowym wydarzeniem dla przyszłego kierunku zmian na wykresie WIG20. Negacją prowzrostowego scenariusza będzie potwierdzony powrót poniżej poziomu 2150,00.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here