Naga MarketsPoniedziałek przynosi falę bardzo solidnych wzrostów na globalnych rynkach akcyjnych. W zwyżkach dominuje Europa, która w pewnym sensie nadrabia zaległości wobec rajdu na Wall Street w piątkowe popołudnie. Nie zmienia to jednak faktu, iż amerykańskie indeksy również zyskują około 1,5%.

Fala wzrostów na giełdach, WIG20 w czołówce

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie panowały dziś bardzo optymistyczne nastroje, a indeks WIG20 okazał się jednym z najmocniejszych indeksów ze Starego Kontynentu. We wzrostach dominowały tradycyjne sektory – ponad 10% zyskała Jastrzębska Spółka Węglowa i PGE, mocny był również Tauron oraz sektor bankowy. Wobec solidnych zwyżek szerokiego rynku, mamy dziś do czynienia z osłabiającym się dolarem amerykańskim, który w ostatnich dniach pozostawał niezwykle silny.

Warto wspomnieć, że inwestorzy mają dziś ostatnią możliwość do zapisywania się na akcje Allegro. Doniesienia o rekordowym zainteresowaniu ofertą publiczną napływają niemalże codziennie, a wartość IPO będzie prawdopodobnie największa w historii GPW (nawet 8,08 mld PLN).

Wielu upatruje w tym okazję dla indeksu polskich blue-chipów, w którym wciąż ogromny udział ma właśnie sektor finansowy, energetyka, górnictwo i tzw. utilities. Fundusze, chcąc replikować indeksy WIG20 czy WIG, będą niejako zmuszone do nabycia akcji Allegro – czy spowoduje to wzrost zainteresowania walorami innych emitentów z GPW?

Napływ dodatkowego kapitału na warszawski parkiet jest oczywiście możliwy, choć dużo będzie zapewne zależało od sytuacji na rynkach finansowych po 12 października (planowane rozpoczęcie notowań Allegro). Rosnąca liczba zachorowań na koronawirusa oraz restrykcje wprowadzane przez kolejne państwa wprowadzają dużą dozę niepewności.

Indeksy z GPW zakończyły dzisiejszą sesję w wyśmienitych nastrojach. Na koniec dnia WIG20 wzrósł aż o 3,84%, mWIG40 dodał 2,10% , z kolei sWIG80 zakończył dzień 1,22% wyżej.

Łukasz Pachucki

Dział Analiz XTB

lukasz.pachucki@xtb.com

Warto przeczytać również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here